Az orosz hatóságok által bevezetett médiacenzúra, valamint az Ukrajnával szembeni indokolatlan orosz katonai invázió miatt szerveződött békés, háborúellenes tüntetések elleni fellépés fokozódik Oroszországban – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön.
Borrell az orosz médiacenzúra és a háborúellenes tüntetők elleni fellépés fokozódására figyelmeztet
Borrell nyilatkozatában elmondta, hogy Oroszországban betiltották az Echo és a TV Rain nevű médiaorgánumok működését, valamint lekapcsolták számos más, független médiaszervezet weboldalát.
„Ezeket a médiaorgánumokat elhallgattatják, mert felületet biztosítanak az ukrajnai helyzetről sugárzott hamis képet megkérdőjelezőknek. Azt a hamis képet (kérdőjelezik meg), melyet az orosz kormány és az ellenőrzése alatt álló dezinformációs hálózat ábrázol, beleértve az államilag ellenőrzött orosz tv-csatornákat is” – fogalmazott.
Szavai szerint „megbízható jelentések szerint” több mint 120 városban, több mint 7600 háborúellenes tüntetőt vettek őrizetbe az ukrajnai háború kezdete óta.
„Mélyen aggasztó az a tény, hogy az Orosz Állami Duma (a szövetségi gyűlés alsóháza) olyan törvény kidolgozásán fáradozik, amely lehetővé teszi a hivatalos kormánytól eltérő véleményt kinyilvánítókra akár 15 évig terjedő börtönbüntetés kiszabását” – fogalmazott.
Borrell végezetül üdvözölte mindazon orosz állampolgárok bátorságát, akik – mint írta – a cenzúra és az elnyomás ellenére nyilvánosan szembe mernek szállni azzal a háborúval, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök folytat Ukrajna ellen. Elismerését fejezte ki az orosz független média képviselőinek és az orosz civil szervezeteknek, amelyek – szavai szerint – megvédik a demokrácia, a jogállamiság és a szabadság értékeit, és arra törekszenek, hogy tájékoztassák az orosz népet az ukrajnai helyzetről.
Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én hajnalban rendelte el katonai művelet végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben, köztük Kijevben is támadtak katonai és polgári célpontokat, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területekről. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be, majd benyújtotta európai uniós csatlakozási kérelmét. A felek számos halálos áldozatról is beszámoltak. A NATO a háború megindulása után aktiválta többnemzetiségű gyorsreagálású haderejét. Az Európai Unió és a nyugati országok fegyvereket szállítanak Ukrajnának és szankciókat hoztak Oroszország ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.