Bécs szerint Görögországnak kell eldöntenie, hogy akarja-e a segítséget

Bécs |

<p>Görögországnak kell döntenie arról, hogy akarja-e az Európai Unió segítségét - vélekedtek az osztrák kormány vezetői pénteken megjelent interjúikban.</p>

Az EU fenntartja ajánlatát, kész a megállapodott feltételek szerint pénzügyi segítséget nyújtani Görögországnak. Ezeket a feltételeket az új kormánnyal sem tárgyalja újra - jelentette ki Michael Spindelegger külügyminiszter, alkancellár a Wirtschaftsblatt című osztrák lapnak.

"De a másik oldalnak akarnia kell ezt az ajánlatot" - mondta. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem akar a választások előtt találgatásba bocsátkozni az euróövezetből való görög kilépésről.

A külügyminiszter azzal kapcsolatban mondta ezt, hogy a hét végi görög választások egyik fő esélyesének tartott baloldali radikális Sziriza párt fel akarja bontani az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodást, ha kormányra kerül. A Sziriza szerint a megszorítások az összeomlás felé vezetik Görögországot.

"Egyes (görög) pártok azt a benyomást keltik, hogy újra akarjuk tárgyalni a feltételeket. Ezt nem tartom reálisnak" - tette hozzá.

"Senkit sem lehet akarata ellenére megmenteni" - fogalmazott Werner Faymann kancellár egy másik lapinterjúban.

Bármely párt alakítja is a következő görög kormányt, el kell döntenie, hogy teljesíti-e az EU feltételeit vagy nem - mondta a Kuriernak. Hozzátette: a maga részéről "drukkol" az Európa-párti pártoknak, attól függetlenül, hogy nem akar beavatkozni a görög belügyekbe.

Görögországnak olyan kormányra van szüksége, amely meg tud birkózni a feladattal - vélekedett.

Faymann az európai adósságválságot illetően óvott a "pánikkeltéstől", és bírálta Maria Fekter osztrák pénzügyminisztert, aki hétfőn a pénzügyi védőernyő Olaszországra való kiterjesztésének lehetőségéről nyilatkozott.

"Különösen a nehéz időkben  minden politikusnak feladata, hogy erőteljesen törekedjen a bizalom fenntartására" - mondta.

Kijelentette: Fekter azt érthette szavai alatt, hogy a védőernyőnek alapvetően minden lehetőségre készen kell állnia.

"Mint kiderült, sokan félreértették" - tette hozzá.

Fekter hétfőn elképzelhetőnek nevezte, hogy Olaszország lehet majd a következő ország, amely a magas hitelköltségek miatt segítségre szorul. Mario Monti olasz kormányfő bírálta Fektert a nyilatkozat miatt, és kijelentette, hogy Olaszországnak nincs szüksége segítségre. Az osztrák miniszter kedden visszakozott, azt hangoztatva: nincs jele annak, hogy Róma pénzügyi támogatásra törekedne.

 


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?