Brüsszel. Az EU hatékonyabbá és bürokráciamentesebbé tételét célozva az Európai Bizottság a napokban bejelentette: visszavon 68 közösségi jogszabálytervezetet. A lépés kisebb vihart okozott az Európai Parlamentben, ahol többen bírálták a kezdeményezést, pontosabban a törvényhozókkal való megfelelő konzultáció hiányát.
Az unió mindent agyonszabályoz
Az EU-bizottság által kiválasztott dokumentumok olyanok, amelyek már évek óta az EU különböző intézményei között keringenek (a legrégebbiek 15 évesek). A legtöbb esetben tehát idejétmúltak, vagy pedig nehezítik az EU hatékonyabbá tételét. A visszavonandó tervezetek között van például olyan, amely kimondottan csak az ausztrál borok behozatalát szabályozza.
A közlemény szerint 183 olyan javaslatot vizsgáltak át, amelyeket a mindenkori EU-bizottságok nyújtottak be 2004 előtt, s amelyek még mindig az Európai Parlament, illetve a tagállamok képviselőiből álló tanács előtt vannak. A 183 közül 68-ról megállapították: nem felelnek meg a hatékonyság követelményének, vagy pedig egyszerűen aktualitásukat vesztették. Brüsszel szerint ez csak az első lépés: hamarosan a már érvényben lévő jogszabályokat is felülvizsgálják, a túlzott szabályozás megszüntetését, a bürokratikus akadályok felszámolását célozva; az ezután előterjesztendő új javaslatoknál pedig az eddiginél is alaposabb hatástanulmányokat végeznek majd.
A kezdeményezés azonban konfliktushoz vezethet az EB az Európai Parlament között. Ez utóbbi elnöke, Josep Borrell kifogásolta: ő csak a sajtóból értesült a tervről, s követelte, hogy a képviselőket ne csak tájékoztassák, de konzultáljanak is velük a kérdésről. Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője elismerte, a kezdeményezés célja önmagában nem rossz, de a megközelítést, azaz a konzultáció hiányát elfogadhatatlannak mondta. Még a legnagyobb képviselőcsoport, a konzervatívok frakcióvezetője is az „intézmények közötti megállapodások” betartását sürgette.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.