Az ukrán haderőt nem vetik be a Krímért

<p>Kijev/Szimferepol/Brüszszel. A világ legfejlettebb államai és az EU felszólította Moszkvát, állítsa le krími nyomulását. Közben a félsziget folytatja leválását Ukrajnáról.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Közös nyilatkozatban szólították fel a legfejlettebb országokat tömörítő G7-csoport vezetői és az Európai Bizottság elnöke tegnap Oroszországot, hogy állítsa le a Krímben megtartandó népszavazás támogatását, amelynek eredményét nem fogják elismerni. Arra szólították fel Moszkvát, hagyjon fel a Krím megváltoztatására irányuló összes erőfeszítésével, amelyek megsértik az ukrán alkotmányt és nemzetközi jogot. „Egy ilyen referendumnak nem lenne jogi hatálya” – szögezték le az USA, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán vezetői és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Nem avatkozik be az ukrán hadsereg

Az ukrán hadsereg nem fog beavatkozni az orosz erők által ellenőrzött Krím félszigeten, mert azzal védtelenné tenné az Oroszországgal közös, keleti határát – jelentette ki Olekszandr Turcsinov ideiglenes elnök. A fegyveres erők főparancsnoki tisztét is betöltő Turcsinov az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács ülése után nyilatkozva kijelentette: „Nem fogunk tudni hadműveletet kezdeni a Krímben, mert azzal csupasszá tennénk a keleti határt, Ukrajna védtelenné válna, s az orosz katonák csak erre várnak. (...) Ukrajna keleti határán jelentős harckocsizó egységeket vontak össze” – mondta. Turcsinov merő komédiának nevezte a Krím Oroszországhoz való csatlakozásáról vasárnapra kiírt népszavazást. „Ez egy komédia, a Krím lakosságának többsége bojkottálni fogja ezt a provokációt” – hangoztatta az ukrán vezető.

Nyomul az orosz sereg

Az orosz hadsereg átfogó benyomulása fenyegeti Ukrajnát – jelentette ki Andrij Parubij, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács vezetője. A tisztségviselő szavai szerint az orosz fegyveres erők több mint 80 ezer katonát, továbbá csaknem 270 harckocsit, 180 páncélozott harcjárművet, 380 tüzérségi üteget, 18 rakéta-sorozatvető rendszert, 140 harci repülőgépet, 90 csapásmérő katonai helikoptert és 19 hadihajót vontak össze az ukrán határnál. Közölte, hogy ezek közül két alakulat – csaknem 8 ezer katona, 170 harckocsi, 520 páncélozott harcjármű, 120 tüzérségi rendszer, 40 repülőgép és 20 helikopter – van közvetlenül Ukrajna északi határánál, ahonnan állítása szerint néhány óra alatt elérhetik a fővárost, Kijevet.

Orosz internet a Krímben

Orosz internetes tartománynévvel jegyezték be a Krím félsziget státusáról szóló népszavazás honlapját. A Krím oroszbarát miniszterelnöke, Szerhij Akszjonov jelentette be a referendum2014.ru című internetes oldal elindítását. Egy közleményt helyeztek el a weblapon, amely szerint az oldalt először ukrán doménnév alatt (referendum2014.org.ua) jegyezték be, azonban azt rögtön megtámadták az „új kijevi hatóságokhoz kötődő hackerek”. Az Ukrajnához tartozó, de orosz fegyveresek által megszállt Krími Autonóm Köztársaság parlamentje arról is határozott, hogy március 16-án népszavazást tartanak az autonóm köztársaság státusáról. A szavazásra jogosultaknak két kérdést tesznek fel. Az első: támogatják-e a Krím csatlakozását Oroszországhoz. A második kérdésre válaszolva a szavazók úgy is dönthetnek, a Krím maradjon Ukrajna része, az 1992-es krími alkotmányhoz visszatérve, megnövelt jogkörökkel. Egy közvélemény-kutatás szerint a Krím népességének 77%-a támogatja a csatlakozást Oroszországhoz.

Megnő a Krímből menekülők száma Ukrajna belső területein, ha folytatódik az Oroszországi Föderáció agresszív tevékenysége – hangoztatta Andrij Parubij, az ukrán nemzetbiztonsági tanács titkára. Arra figyelmeztetett, eddig több száz krími menekült érkezett, de ha folytatódnak az orosz akciók, akkor előreláthatólag megnő a számuk. Jelenleg 399 menekültet, közöttük legfeljebb száz tatár nemzetiségűt tartanak nyilván Ukrajna belső területén. Parubij hozzátette, Ukrajna felkészült az eseményeknek erre a fordulatára, és már kidolgozták a menekültek fogadására vonatkozó terveket.

NATO-hadgyakorlat

Tegnap amerikai–bolgár–román hadgyakorlat kezdődött a Fekete-tengeren – közölte a bolgár haditengerészet. Az amerikai Truxtun romboló, a bolgár Drizki fregatt és a román haditengerészet három hajója vesz részt a még 2013-ban, a Fekete-tenger nyugati medencéjének térségébe meghirdetett manővereknek, amelyek célja a NATO-tagországok haditengerészeti egységei műveleti együttműködésének a gyakorlása. A gyakorlat a romániai Constanca közelében indult, mintegy 350 kilométerre az orosz egységek által megszállt dél-ukrajnai Krím félszigettől.

Fájdalmas szankciók

Az Európai Unió jövő hétfőtől szankciókat léptet életbe Oroszországgal szemben a Krím félszigeti katonai intervenció miatt – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök. A javaslat értelmében csökkentenék az uniós belső piacra irányuló ukrán export vámterheit, évi 490 millió euró értékben. „Egyoldalú gazdasági lépések sorozatára teszünk javaslatot” – mondta José Manuel Barroso bizottsági elnök. Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy az Uniót is hátrányosan érintheti, ha kemény szankciókat kell bevezetni Oroszország ellen – közölte Angela Merkel német kancellár. Fontos, hogy az EU közössége „Rigától Lisszabonig” egységes maradjon – emelte ki a politikus, aki úgy vélte, Moszkva megsérti a II. világháború után kialakult világrend alapelveit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?