„Amikor elvitték oket Szingapúrba, éreztem, hogy koporsóban hozzák vissza oket. Megölték oket“ – fogalmazott a gyászoló apa. Alizera Safaian, aki maga is orvos, a tragédia után újságíróknak elmondta: sosem bízott a beavatkozás sikerében. Ladan és Laleh Bidzsani sziámi ikerpár a szétválasztásukra tett kísérlet alatt, mutét közben meghalt.
Az orvosok féltek a kudarctól
Ezzel kapcsolatban egy híres idegsebész, aki korábban elhárította az iráni ikrek szétválasztását, kedden kijelentette, valóban meglepte a mutét kísérletének híre. Az egyébként iráni származású idegsebész, Madzsid Samii, a hannoveri székhelyu nemzetközi neurológiai intézet elnöke a szétválasztás kudarcával kapcsolatban elmondta, az ikrek korábban már ot is megkeresték ezzel a kéréssel, még 1988-ban. Azonban egy egyhónapos vizsgálatsorozat után fájó szívvel elutasította az akkor 14 éves, fejüknél öszszenott sziámi ikrek kérését. Az ok éppen az a közös agyi véna volt, amely – dr. Madzsid Samii meglátása szerint – szinte nullára redukálta a túlélés esélyeit.
Ladan és Laleh Bidzsani ugyanis osztozott egy olyan vénán, amely a vért az agyukból a szívükbe szivattyúzta, és ezért a mutét egyiküknek mindenképpen a halált jelentette volna.
Természetesen Madzsid Samii hozzátette, hogy 1988 óta sokat fejlodött az orvostudomány, de a probléma ma is ugyanaz, mint akkor. A Németországba települt orvos szerint ez a véna az ikrek esetében a mutétet gyakorlatilag lehetetlenné tette. Ettol függetlenül emberileg o maga is reménykedett abban, hogy szingapúri kollégái esetleg sikerrel járnak.
1996-ban az ikrek megkerestek egy másik német orvoscsoportot is, a heidelbergi egyetem specialistáit, akik annak idején szintén elhárították a Bidzsani-novérek kérését. Eslosorban azért, mert úgy vélték – akárcsak Dr. Madjid Samii – egyikük mindenképpen belehalna az operációba. Az ikerpár ezzel is tisztában volt. Azok, akik ismerték oket, megértették elhatározásukat, és nem hibáztatják a mutétet végzo orvosokat a kudarcért. „Azt hiszem, az orvosoknak kötelességük volt pácienseik kérését teljesíteni” – vélekedik egy iráni joghallgató, Ali Homajuni, a Bidzsani novérek barátja. „Az orvosoknak az adott körülmények között legjobb tudásuk szerint mindent meg kellett tenniük, hogy a mutét sikerüljön.” A szakemberek kritikusabb szemmel néznek az eseményekre, és sokan közülük úgy vélik, elhamarkodott volt az operáció. Mások a beavatkozás elvállalása mögött rejlo szempontokat, szakmai érdekeket firtatják.
„Van néhány zavaró körülmény ebben az esetben” – mondta dr. Ian Kerridge, a Sydneyi Egyetem orvosetikával foglalkozó professzora. „Az egyik ilyen az a nyilatkozat, amiben a sebészek egyike elmondta, az operáció komplikáltabb volt, mint amire számítottak. Számomra ez a bejelentés kissé különösen hat.” A professzor úgy véli, a novérek nem kaptak elég információt a beavatkozásról, s nem ismerték meg azok szempontjait, akik hasonló helyzetben nem vállalták a mutétet.
A tragédiát követo sajtótájékoztatón dr. Lu Csun Jong, a Raffles kórház igazgatója számolt be az eseményekrol. Amikor a háromnaposra nyúló operáció során Ladan Bidzsani állapota válságossá vált, az orvoscsoport elott két lehetoség kínálkozott: felfüggesztik a mutétet, és azonnal az intenzív osztályra viszik a pácienseket, vagy folytatják tovább – ismertette dr. Lu Csun Jong. „Ekkor ismét megkérdeztük, mi volt az ikrek kívánsága, és a válasz a következo volt: a novérek kívánsága, hogy minden körülmények között válasszuk szét oket.” (MTI, origo.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.