<p>Az ukrán parlament keddi ülésén ratifikálta azt az Európai Unióval kötött hitelmegállapodásról szóló memorandumot, amelynek alapján Kijev 610 millió eurós hitelhez jut az EU-tól, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is megérkeztek Kijevbe.</p>
Az EU-tól és az IMF-től kaphat pénzügyi segítséget Ukrajna
A Gazprom közben megszüntette az Ukrajnának biztosított kedvezményt a gáz árában, mert Kijev jelentős összeggel tartozik, az Európai Unió energetikai miniszterei kedden pedig Brüsszelben vitatták meg az ukrajnai események energiabiztonsági következményeit.
Kedden megkezdték a tárgyalásokat az IMF szakértői az ukrán kormányzat illetékeseivel. Az ukrán pénzügyminisztérium múlt héten csütörtökön kérte fel az IMF-et arra, hogy szakértőket küldjön az országba egy legalább 15 milliárd dolláros hitelmegállapodás előkészítésére.
A Gazprom áprilistól ismét 400 dollárt kér Ukrajnától az oda szállított földgáz ezer köbméteréért a két hónapja érvényben lévő, kedvezményes 268,5 dollár helyett - jelentette be Alekszej Miller, az orosz gázipari óriás vezetője Moszkvában az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint kedden. Hozzátette, hogy Ukrajna nem egyenlítette ki a februári szállítások ellenértékét, és 1,529 milliárd dollárral (346 milliárd forint) tartozik a Gazpromnak.
Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő üdvözölte a Gazprom döntését, mondván, aki nem fizeti ki határidőre a számláit, annak viselnie kell a következményeket. Oroszország azt követően biztosított kedvezményt a gáz árából Ukrajnának, hogy az azóta hivatalából elmozdított Viktor Janukovics ukrán elnök november végén váratlanul bejelentette: Kijev nem írja alá az Európai Unióval a társulási egyezményt, amelyről évek óta tárgyaltak.
Azt, hogy Ukrajna nem tudja teljes mértékben rendezni februári orosz gázszámláját, a Naftogaz ukrán állami gázipari cég már hétfő este jelezte a Gazprom-nak. Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter szerint a Naftogaznak 400 millió dollárt kellene kifizetnie a februárban leszállított földgázért.
Az Európai Unió energetikai miniszterei kedden Brüsszelben találkoztak, hogy megvitassák az ukrajnai események energiabiztonsági következményeit. Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa azt mondta: az Európai Unió döntéshozóit aggasztja Ukrajnában a gázhiány kialakulása, de Európában nincs közvetlen ellátási veszély, mert magasabbak a tartalékok az enyhe tél után.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadója kedden azt közölte, hogy Oroszország megszüntetheti a dollár tartalékvalutaként kezelését, és megtagadhatja az amerikai bankok felé fennálló hitelek törlesztését, ha az Egyesült Államok büntetőintézkedéseket vezet be Oroszország ellen Washington az ukrajnai beavatkozás miatt fenyegette meg szankciókkal Moszkvát.
A keményvonalas hírében álló Kreml-tanácsadó, Szegej Glazjev közölte: ha az amerikai szervek befagyasztják orosz üzletemberek és magánszemélyek számláit, Moszkva javasolni fogja az orosz kézben lévő amerikai államkötvények eladását.
Az orosz pénzügyminisztérium felfüggesztette a nemzeti tartalékalapba történő devizavásárlást a belső piacon - közölte kedden a tárca, amely a pénzpiacokon tapasztalt volatilitás növekedésével, az árfolyamok változékonyságával indokolta a döntést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.