Az EU líbiai "migránsbörtönök" létrehozását fontolgatja

<p>A menekültválság kezeléséről Törökországgal kötött megállapodásnál szélesebb körű, akár &quot;migránsbörtönök&quot; közös üzemeltetésére is kiterjedő egyezményt köthetne az Európai Unió Líbiával, hogy már az észak-afrikai országban megállítsa a területére készülő embereket - vetette fel az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) a Spiegel Online német hírportál pénteki jelentése szerint.</p>

Az EU diplomáciai testülete a tagországoknak nemrégiben megküldött nem nyilvános vitaanyagában kifejtette, hogy az EU a líbiai hatóságokkal közösen működtethetne "átmeneti befogadótáborokat migránsok és menekültek számára", és azt is végig lehetne gondolni, hogy emberek "őrizetben tartására szolgáló intézményeket" is létesítsenek Líbiában.    Azonban egyelőre áttekinthetetlen a líbiai helyzet, nem lehet felmérni, hogy milyen képességekkel rendelkeznek a helyi hatóságok és milyen állapotban van a migrációs helyzet kezeléséhez szükséges infrastruktúra - emelte ki a nem uniós országokkal kialakított diplomáciai kapcsolatok ápolásával foglalkozó szervezet az esetleges EU-Líbia menekültügyi megállapodást felvázoló 17 oldalas elemzésében.    Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini vezette szervezet szerint első lépésként a Sophia nevű uniós haditengerészeti művelet kiterjesztésével támogatni kellene Líbiát parti őrsége és haditengerészete kiépítésében, és segíteni kellene a rendvédelmi szervek és az igazságszolgáltatási rendszer megerősítésében.    A Spiegel Online felidézte: már elkezdődött az egyeztetés arról, hogy a Sophia mandátumát kiterjesztik a líbiai felségvizekre, és Fájez esz-Szarrádzs, a márciusban alakult egységkormány vezetője jelezte, hogy nyitott a felvetésre.    Az uniós hajók feltartóztathatják, átkutathatják és el is kobozhatják az embercsempészek hajóit, de csak nemzetközi vizeken. A művelet kiterjesztéséhez Líbia beleegyezése mellett az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására is szükség lenne.    A német kormány szerint az embercsempészek építenek arra, hogy a Líbiából Olaszország felé útnak indított embereket kimentik a térségben cirkáló uniós hajók vagy a segélyszervezetek hajói. Így a Sophia művelet kezdete óta egyre gyakrabban indítanak el a nyílt tengeren közlekedésre kevéssé alkalmas gumicsónakokat, és utasaikat kevesebb üzemanyaggal, élelemmel és vízzel látják el, mint korábban. Ilyen feltételek mellett "rendszerint nem lenne lehetséges az átkelés a Földközi-tengeren" - írta a kormány a Spiegel Online szerint az ellenzéki Baloldal szövetségi parlamenti (Bundestag) frakciójának írásbeli kérdésére adott válaszában,.    Líbiában becslések szerint 200-500 ezer ember várakozik arra, hogy embercsempészek segítségével elindulhasson az EU-ba. Tömegesen nyáron vághatnak neki a tengeri útnak. A legközelebbi uniós terület az Olaszországhoz tartozó Lampedusa, a sziget nagyjából 300 kilométerre fekszik a líbiai partoktól. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?