<p>Csütörtökön elfogták Ratko Mladic tábornokot, a Jugoszlávia szétesését követő délszláv háborúk legkeresettebb háborús bűnösét.</p>
Álca nélkül bujkált Ratko Mladic
A boszniai szerb hadsereg egykori főparancsnokát, aki ellen a délszláv háborúk bűnöseinek megbüntetésére létrehozott hágai Nemzetközi Törvényszék 1996 júliusában adta ki a nemzetközi elfogatóparancsot, a Belgrádtól mintegy 80 kilométerre lévő vajdasági Lázárföldön (Lazarevo) fogták el a reggeli órákban.
"A Szerb Köztársaság nevében bejelentem Ratko Mladic letartóztatását. Már folyamatban van az eljárás kiadatására" a hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszéknek (ICTY) - közölte rendkívüli sajtótájékoztatón Boris Tadic szerb államfő.
Az elnök gratulált a szerb nemzetbiztonsági tanács akciócsoportjának, amely - mint mondta - a Cvetkovic-kormány megalakulásától számított három év alatt éjt nappallá téve dolgozott a háborús bűnösök felkutatásán. Tadic szerint Ratko Mladic elfogása újabb megerősítése annak, hogy Szerbia a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés lezárásán dolgozott, hogy pontot tegyen a történelem e nehéz fejezetének a végére.
"Meggyőződésem, hogy kinyitottuk az ajtót a(z európai uniós) tagjelölti státus, a tárgyalások és a csatlakozás előtt. A világon senki sem kérdőjelezi meg Szerbia együttműködését a hágai Nemzetközi Törvényszékkel, valamint azt, hogy mindent megtesz azért, hogy Goran Hadzic (horvátországi szerb vezető) elfogásával feltegye az i-re a pontot" - hangoztatta a szerb államfő.
"Megmutattuk, hogy Európába igyekszünk, és erősíteni akarjuk hitelünket a nemzetközi közösségben" - mondta Tadic. Hangsúlyozta: Mladic elfogása után Szerbia számára lehetőség nyílik arra, hogy új kapcsolatokat építsen a délkelet-európai térségben.
Ratko Mladicot őrizetbe vétele után a háborús bűnök ügyében ítélkező szerbiai törvényszék belgrádi épületébe szállították - jelentette az RTS szerb állami televízió és a B92 rádió.
Mladicot a belgrádi felső bíróság keretében működő törvényszék vizsgálóbírója hallgatja ki. Felolvassák neki a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében ítélkező hágai Nemzetközi Törvényszék vádiratát, s ezt követően a belgrádi felső bíróság dönt a vádlott hágai kiadatásáról. Mladicnak jogában áll fellebbezni a kiadatás ellen, s ha így tesz, az ügyben a végső szót a szerb igazságügyi miniszter mondja ki.
Bruno Vekaric, a belgrádi törvényszék ügyészének helyettese korábban elmondta, hogy a kiadatási eljárás körülbelül egy hetet vehet igénybe.
A Milorad Komadic néven bujkáló, de álruhát nem hordó és álcázásból szakállt sem növesztő tábornok nagyfokú együttműködést tanúsított őrizetbe vételekor. Azonnal elismerte valódi személyazonosságát az elfogására érkező hatósági embereknek - jelentették belgrádi médiumok. A Blic című lap szerint Mladic nemrég agyvérzést szenvedett, egészségi állapota súlyos, karját nem tudja mozgatni.
A 68 éves Mladic, akinek a fejére a belgrádi kormány tízmillió euró vérdíjat tűzött ki, az ICTY vádjai szerint felelős a boszniai háború során 1995 nyarán elkövetett srebrenicai mészárlásért. Ennek során szerb fegyveresek nyolcezer muszlim férfit és fiút mészároltak le az ENSZ erők által korábban védett övezetté nyilvánított kelet-boszniai enklávéban. A boszniai szerb katonai főparancsnokot felelősségre vonnák azért is, mert csapatai több éven át lőtték Szarajevót a várost övező hegyekből, aminek több ezer civil halálos áldozata volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.