<p>A nők elleni erőszakot büntető törvényt fogadott el csütörtökön az algériai parlament felsőháza, kilenc hónappal azt követően, hogy az alsóház megszavazta azt.</p>
Akár életfogytiglannal is büntethetik a nők elleni erőszakot Algériában
A törvény módosítja és kiegészíti a büntetőtörvénykönyvet, amelybe beemelik a szexuális zaklatás fogalmát, és büntetendővé tesznek a nőkkel szembeni bármiféle agressziót, szóbeli molesztálást, lelki és testi bántalmazást, különösen abban az esetben, ha azt valaki visszaesőként követi el.
Az új törvény azt hangsúlyozza, hogy az erőszak számos formát ölthet, korántsem korlátozódik a fizikai agresszióra. Védelmezi a nőket a velük egy háztartásban élők agressziójától és óvja pénzügyi függetlenségüket is.
A fizikai sérüléssel járó bántalmazások elkövetőjét a törvény egytől húsz évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja, az agresszió vagy erőszak nyomán bekövetkező halál esetén a bűnösnek talált személyre akár életfogytiglani szabadságvesztést is kiróhat a bíróság.
A törvény szövegét márciusban fogadta el az algériai parlament alsóháza, a szenátusi jóváhagyás azonban a konzervatív honatyák ellenkezése miatt mostanáig késett.
A jogszabály elfogadásával kapcsolatban a konzervatív honatyák aggodalmaikat hangoztatták, arra hivatkozva, hogy az beavatkozást jelent a házaspárok intim szférájába, és ellentétes az iszlám szellemiségével.
A civil szervezetek és az emberi jogokat védő csoportok viszont azért bírálták az új törvényt, mert szerepel benne olyan kitétel, amelynek értelmében bármilyen eljárás megszüntethető, amennyiben a sértett "megbocsátását" hangoztatja.
Algéria - Tunézia után - a Maghreb-országok közül másodikként hozott olyan törvényt, amely büntethetővé teszi a nők elleni erőszakot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.