Nicola Sturgeon
A skót miniszterelnök "B-tervet" vár a brit kormányfőtől
"B-terv" kidolgozását várja Theresa May brit kormányfőtől Nicola Sturgeon skót miniszterelnök arra az esetre, ha a brit kormánynak nem sikerül elfogadtatnia júliusban ismertetett javaslatcsomagját az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnéséről és a jövőbeni kapcsolatokról az Európai Bizottsággal.
A két politikus kedden Edinburghban folytatott megbeszélést a Brexitről, közös programjuk fő témája azonban egy tavaly bejelentett, 1,2 milliárd értékű fejlesztési program hivatalos elindítása volt.
A brit európai uniós tagság 2019 márciusában várható megszűnésével kapcsolatban Sturgeon szerint úgy tűnik, hogy a brit kormány júliusban ismertetett javaslatai "halálra vannak ítélve". A skót miniszterelnök sürgette Theresa Mayt, hogy dolgozzon ki "B-tervet" annak elkerülésére, hogy megállapodás nélkül szűnjön meg az Egyesült Királyság európai uniós tagsága.
A találkozó előtt nyilvánosságra hozott nyilatkozatában Sturgeon óva intette Theresa Mayt attól, hogy növelje a megállapodás nélküli Brexit esélyeit. Szerinte nem szabad trükként használni az "elrettentés taktikáját" az Európai Unióval folytatott tárgyalásokon. A skót miniszterelnök úgy vélekedett, Theresa May növeli a megállapodás nélküli Brexit esélyeit azzal, hogy tárgyalási taktikája részeként újra és újra kilátásba helyezi ezt.
A skót politikus rámutatott, hogy a brit kormány javaslatcsomagjának csaknem egy hónappal ezelőtti ismertetése óta nincs "látható jele" az előrelépésnek a Brüsszellel folytatott tárgyalásokon.
Szerinte a brit kormányfőnek egyértelművé kellene tennie, hogy az Egyesült Királyság milyen kapcsolatokat akar kialakítani az Európai Unióval a jövőben, és ki kell zárnia annak lehetőségét, hogy nem születik megállapodás a brit európai uniós tagság megszűnésének feltételrendszeréről és a jövőbeni együttműködésről.
A skót politikus úgy vélekedett, hogy a megállapodás nélküli Brexit legteljesebb mértékben elfogadhatatlan és rendkívül káros lenne, és azáltal, hogy taktikai megfontolásokból egyre többet emlegetik, megvan a veszélye annak, hogy valósággá válik.
Theresa May válaszul felszólította a skót kormányt, hogy legyen konstruktív, ne szítson ellentéteket a Brexittel kapcsolatban, hanem támogassa a javaslatait.
Az Egyesült Királyság kormánya észszerű és az ország egészére nézve kedvező javaslatok sorát fogalmazta meg a jövőbeni kapcsolatokról az EU-val - mondta. Emlékeztetett arra, hogy Skócia négyszer akkora értékben kereskedik az Egyesült Királyság belső piacán, mint az Európai Unióban.
Skóciában a lakosság 62 százaléka az Egyesült Királyság európai uniós tagságának fenntartása mellett szavazott a 2016 júniusi népszavazáson, Nicola Sturgeon pedig többször is azt hangoztatta, hogy Skócia nem fogja eltűrni, hogy akarata ellenére kirángassák az Európai Unióból.
A brit kormány júliusban többek között szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolta az áruk kétoldalú forgalmára az Európai Bizottságnak. A szolgáltatások terén viszont a felek nem férnének hozzá egymás piacaihoz a jelenlegi szinten. Megszűnne a munkavállalók szabad mozgása és az Európai Unió Bíróságának hatásköre az Egyesült Királyságban.
Az Európai Bizottságnak fenntartásai vannak a brit javaslatok egy részének megvalósíthatóságával kapcsolatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.