Az Európai Unió informális brüsszeli csúcsértekezletére utazott hétfőn Keir Starmer brit miniszterelnök. A brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta először vesz részt brit kormányfő uniós csúcstalálkozón.
Először vesz részt brit miniszterelnök EU-csúcson a Brexit óta
A munkáspárti brit miniszterelnököt hivatalosan António Costa, az uniós tagállamok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács elnöke hívta meg a hétfői találkozóra, amikor Starmer decemberben fogadta őt Londonban.
A Downing Street akkori tájékoztatása szerint a brit miniszterelnök „örömmel elfogadta” a meghívást.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a résztvevők 51,89 százaléka a kilépésre voksolt.
A Brexit utáni 11 havi átmeneti időszak lejártával Nagy-Britannia az EU vámuniójából és egységes belső piacáról is kilépett.
A jelenlegi munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Starmer többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni London és az unió kapcsolatait.
E törekvés egyik legutóbbi mozzanataként Rachel Reeves brit pénzügyminiszter a múlt hónapban, a Brexit óta első brit tárcavezetőként részt vett az eurózóna pénzügyminisztereinek (Eurogroup) brüsszeli találkozóján, ahol kijelentette: a Konzervatív Párt vezette előző kormány EU-politikáját megosztottság és káosz jellemezte, a mostani Labour-kormány azonban ennek véget vet.
A hétfői brüsszeli EU-csúcstalálkozó előtti nyilatkozatában Keir Starmer hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt a védelmi, stratégiai és energiaipari együttműködésről kíván tárgyalni az uniós vezetőkkel.
Az Európai Bizottság ugyanakkor az utóbbi hónapokban többször jelezte, hogy az érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18–30 év közötti uniós, illetve brit állampolgárok kölcsönös és megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.
A brit kormány azonban ezt a kezdeményezést egyelőre elveti. Keir Starmer személyesen is többször megerősítette azt az álláspontját, hogy London semmilyen formában nem honosítja meg újból a brit és az EU-állampolgárok kötetlen letelepedéséhez és munkavállalásához fűződő kölcsönös szabadságjogot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.