A reformfolyamat leállásától tartanak

Prága. A Vladimír Špidla örökébe lépő új kormánynak tovább kell folytatnia a költségvetési hiányt lefaragó reformot, és legalább elő kellene készítenie a terepet a folyamatosan halogatott nyugdíjreform számára – közölték a megszólított cseh közgazdászok a miniszterelnök lemondási bejelentése után.

Prága. A Vladimír Špidla örökébe lépő új kormánynak tovább kell folytatnia a költségvetési hiányt lefaragó reformot, és legalább elő kellene készítenie a terepet a folyamatosan halogatott nyugdíjreform számára – közölték a megszólított cseh közgazdászok a miniszterelnök lemondási bejelentése után. Azonban e minimális programot is csak akkor lehet megvalósítani, ha erős lesz az új kabinet, s nem csak minimális többséggel fog rendelkezni a parlamentben – tették hozzá a szakértők.

„A legfontosabb prioritásnak az államháztartás stabilizációja számít, annak érdekében, hogy ne nőjön tovább az államadósság” – állítja David Marek, a Patria Online vezető közgazdásza. Az eleve bátortalan reformokkal bajlódó Csehországot egyben az a veszély fenyegeti, hogy 2008-ra nem szorítja le a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított hiányt 3 százalék alá, ami az Európai Bizottság részéről pénzügyi szankciókat vonhat maga után.

David Marek a nyugdíjreform elkezdése mellett fontosnak tartja a vállalkozások jobb feltételeinek megteremtését is. Vladimír Pikora, a Volksbank elemzője ehhez hozzáfűzte: „Az új kormány legyen erős és tettre kész. Ha a 200 fős parlamentben csak 101 szavazata lesz, akkor sokra nem lesz képes.” A Financial Times szerint Vladimír Špidla lemondása csak tovább fékezi a cseh reformfolyamatot. „Valószínű, hogy a későbbi politika balra tolódik, ezért nem marad más hátra, minthogy kételkedjünk a reformszándék folytatásában” – közölte Jens Nordvig, a Goldman Sachs közgazdásza. A balra tolódás veszélye valóban nem kizárt, mivel a kormányzó szociáldemokraták egy része szívesen lepaktálna a kommunistákkal, ami stabil parlamenti többséget biztosítana számukra és garantálná a parlamenti ciklus kitöltésének lehetőségét. Megfigyelők e lehetőséget mint a legrosszabb forgatókönyvet említették, mivel a reformok kétéves megtorpanását jelentené.

„A korona és a részvények árfolyama most a legnagyobb valószínűséggel negatív irányban mozdul el” – vélekedett Pavel Sobíšek, a HVB Bank közgazdásza. A Mladá fronta Dnes tegnapi száma további problémáként említi, hogy Špidla legvalószínűbb utódja, a jelenleg belügyminiszter Stanislav Gross az üzleti világ számára alig ismert, mivel mindeddig szinte soha nem nyilatkozott gazdasági ügyekben.

Gross viszont tegnap a Cseh Televíziónak már nyilatkozott gazdasági kérdésekben is. Azt mondta, az állami költségvetés lefaragásának folytatását továbbra is prioritásként kezeli, az ország az államháztartás stabilizálása nélkül nem prosperálhat. (č, MfD, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?