A gyerekek helyzete a legriasztóbb

Pozsony. Az Európai Unióban 68 millió embert fenyeget a szegénység, vagyis az összlakosság 15 százalékát.

Ez derül ki abból a jelentésből, melyet Bauer Edit, az Európai Parlament képviselője terjesztett a múlt héten a plénum elé.

A parlament nagy többséggel elfogadta a Magyar Koalíció Pártja (MKP) képviselőjének anyagát, tájékoztatta lapunkat Agárdi Attila, az Európai Néppárt sajtótanácsosa. „Annak ellenére, hogy az Európai Unió tagországainak kormányfői 2000-ben a nizzai csúcstalálkozón vállalták, hogy 2010-ig a felére csökkentik a szegények számát országaikban, nem sokat tettek ennek érdekében” – állítja Bauer Edit.

A legriasztóbb a gyermekek helyzete, őket sok esetben jóval nagyobb arányban fenyegeti a szegénység, mint a felnőtteket. „Az a legszomorúbb, hogy egyre nő azoknak a gyerekeknek a száma, akik az alapiskolát sem fejezik be” – állítja a képviselőnő jelentése. Adatai szerint Európában a fiúk 18, a lányoknak pedig 14 százaléka az alapiskola befejezése előtt hagyja abba tanulmányait. Sőt, egyes déli országokban még riasztóbb a helyzet, vannak államok, ahol a gyerekek 40 százaléka nem fejezi be az alapiskolát.

Bauer Edit jelentése elismeri ugyanakkor, hogy a szegénység kimutatása az Európai Unióban hagy maga után kívánnivalót. Szemléltető példa erre: az Eurostat számításai szerint több embert fenyeget a szegénység Nagy Britanniában, mint Bulgáriában. A számítási módszer szerint azok a szegények, akiknek a jövedelme nem éri el a jövedelmek középértékének – mediánjának – 60 százalékát. „A jelentésemben is kérem, hogy a bizottság gondolja át a szegénység mérésének módszerét, ez azonban nem jelenti azt, hogy a rendelkezésre álló adatokat kétségbe kellene vonni” – mondta lapunknak a képviselő asszony.

A szegénység által kevésbé veszélyeztetett – 10 százalékosnál kisebb arányt felmutató – tagállamok körébe tartozik például Magyarország, Csehország, Svédország, Dánia és Szlovénia. Ezzel szemben 20 százalékos vagy annál nagyobb szegénységi arány jellemző viszont ĺrországra, Szlovákiára, Görögországra és Portugáliára. A jelentés felhívja a figyelmet arra is, milyen nehézségekkel szembesülnek a hátrányos helyzetűek, a fogyatékkal élők, az etnikai kisebbségekhez tartozók és a bevándorlók a munkaerőpiacon, az oktatásban, a képzésben.

A módszert bírálta Iveta Radičová szlovák szociális ügyi miniszter is, aki szerint az így kapott adatok nem festenek valós képet az egyes országok helyzetéről. A Bauer-jelentés kitér arra is, hogy az EU-n belül a gyermekek egyharmada házasságon kívül születik, és ez az arány évről évre nő. „A szegénység szempontjából a legveszélyeztetettebbek éppen a csonka és a háromgyerekesnél nagyobb családokban felnövekvő gyerekek.” (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?