A görög dráma új felvonása

Athén. A görög parlament va-sárnap este heves viták után elfogadta az újabb takarékos-sági csomagot, a nyugdíjak és az adók reformjáról szóló indítványt.

Athén. A görög parlament va-sárnap este heves viták után elfogadta az újabb takarékos-sági csomagot, a nyugdíjak és az adók reformjáról szóló indítványt. A hitelezők által el-várt megszorítócsomag a he-vesen tüntető lakosság nagy részét fájdalmasan érinti.

A takarékossági csomagtól a radikális baloldali Sziriza vezetésével működő kormánykoalíció azt reméli, hatására az ország hozzájuthat a nemzetközi hitelkeret újabb részletéhez. Az 5,4 milliárd eurós megszorító csomag a nyugdíjkiadások 1,8 milliárd euróval való csökkentését, a jövedelemadókból származó bevételek 1,8 milliárd euróval, valamint a közvetlen adókból származó bevételek szintén 1,8 milliárd euróval való emelését tartalmazza. Az Alekszisz Ciprasz miniszterelnök vezette kormány, amelynek minimális többsége – 153 mandátum – van a 300 fős parlamentben, elegendő szavazatot szedett össze a kezdeményezés elfogadásához. Míg a honatyák a parlamentben vitatkoztak, addig az utcákon több ezren gyűltek össze a törvényhozás épülete előtt. A rendőrség mintegy húszezer főre becsülte a résztvevők számát. Az állami és a magánszektor dolgozóit képviselő két legnagyobb szakszervezeti tömörülés közel 2 millió tagja háromnapos általános sztrájkot folytatott péntek óta. Késő délután összecsapás tört ki a parlamentnél a rendőrök és néhány száz randalírozó tüntető között. A rendőrség könnygázt és hanggránátot vetett be, kapucnis fiatalok égő benzinpalackokkal válaszoltak.

Az egykor megszorításellenes miniszterelnök nincs könnyű helyzetben, hiszen a nemzetközi hitelezők elvárásait teljesítenie kell, hogy elkerülje az ország fizetésképtelenségét. Tavaly már a harmadik, 86 milliárd eurós mentőcsomagot hagyta jóvá Görögország számára az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Bár a pénzügyi segítség megmentette az országot az államcsődtől, a hitelezők szigorú feltételekhez kötötték a folyósítást, többek között adó- és nyugdíjreformhoz. A hétvégi vita is erről szólt: ha a fájdalmas reformot nem sikerül keresztülvinni a törvényhozáson, akkor a hitelezők megtagadhatják a most esedékes, 5 milliárd eurós hitelkeret folyósítását. Amelyet Ciprasz nem is az állam működtetésére fordít, hanem abból finanszírozza a korábbi hitelek törlesztését az IMF-nek és az EKB-nak.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker pozitívan látja a dolgokat: közölte, hogy Görögország elérte a reformok alapcélkitűzéseit. Az eurózóna pénzügyminiszterei tegnap találkoztak Brüsszelben, hogy megtárgyalják az eredményeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?