A diadalittas Ciprasz riogatja Európát

<p>Athén. A Radikális Baloldal Koalíciójának (Sziriza) nem sikerült megszereznie az abszolút parlamenti többséget a vasárnapi választásokon, ezért tegnap koalíciót kötött a jobboldali Független Görögök (ANEL) párttal. Alekszisz Ciprasz, a Sziriza vezére tegnap máris letette a miniszterelnöki esküt. Németország figyelmeztetett a takarékossági intézkedések folytatására.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az eurózóna sorsát is részlegesen befolyásoló vasárnapi előrehozott görögországi parlamenti választáson a radikálisan baloldali Sziriza a voksok 36,3%-át szerezte meg, aminek köszönhetően 149 parlamenti képviselői helyhez jut a 300-ból (az abszolút többséghez 151 hely kell). Antonisz Szamarasz görög kormányfő pártja, az Új Demokrácia (Nea Dimokratia) a szavazatok 27,8 százalékát szerezte meg és ellenzékbe vonul. A szélsőjobboldali Arany Hajnal 6,28%-ot, az Európa-barát, balközép To Potami (A Folyó) alig 6%-ot, a Görög Kommunista Párt 5,5%-ot, a Független Görögök Pártja (ANEL) 4,75%-ot, végezetül a szocialista PASZOK 4,70%-ot szerzett.

Nacionalisták és populisták

Mivel az abszolút parlamenti többséghez két képviselő hiányzott, ezért a győztes Sziriza a jobboldali Független Görögök párttal köt koalíciót – közölte tegnap ez utóbbi vezetője. „E pillanattól van kormánya az országnak. A Független Görögök bizalmat fog szavazni Alekszisz Ciprasz miniszterelnöknek” – mondta Pánosz Kammenosz, aki a 2010-es válság idején az Új Demokráciát hátrahagyva alapította pártját. A kormánykoalíció együttesen 162 képviselővel, azaz kényelmes többséggel rendelkezik a törvényhozásban. A politikai paletta két ellenkező oldalán elhelyezkedő két párt szövetsége olyan erők szokatlan frigye, amelyeket az országnak az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által nyújtott mentőcsomag iránti ellenszenv köt össze. Mihálisz Szpurdalakisz politológus rámutatott, hogy míg a Sziriza programja a görög kommunistákéhoz áll a legközelebb, addig az ANEL „nagyon erős nacionalista felhangokkal” politizál. Példátlan az is, hogy a 19 tagú euróövezet egyik országát olyan párt vezesse, amely elveti a németek támogatta megszorítási politikát.

Megszorításokat ellenző párt Európában először nyert parlamenti választásokat a gazdasági válság kezdete, 2008 óta. A világ minden Kasszandrájának bebizonyítjuk, hogy tévedett – ünnepelte a pártja győzelmét az Athéni Egyetem lépcsőin vasárnap éjjel Alexisz Ciprasz, a radikális baloldali Sziriza elnöke. A Sziriza szereplésében nagy szerepet játszott a düh. „Az emberek nagyon mérgesek a kormányra, és változást akarnak” – kommentálta az eredményt Jorgosz Cogopulosz politikai elemző. „Nem a Szamarasz-kormány (az eddigi kabinet) választotta a megszorító intézkedéseket, ezeket kényszerűségből vezette be. Azzal viszont hibát követett el, hogy nem figyelt a legsürgetőbb reformokra, az adóelkerülés elleni küzdelemre, az állami szektor karcsúsítására, a privatizáció felgyorsítására” – érvelt a politikai elemző.

Figyelmeztetés Berlinből

A Sziriza hívei nem sokáig ünnepelhették pártjuk győzelmét, mert máris megérkezett a figyelmeztetés Németországból. Jens Weidmann, a német Bundesbank elnöke úgy nyilatkozott, reméli, hogy az új athéni kabinet tartja magát a hatályban lévő szerződésekhez, és nem ígér olyat, amit betartani már nem tud. „A görög kormány érdeke véghezvinni mindazt, amivel legyőzheti a strukturális problémákat a közigazgatásban, a közfinanszírozásban és a gazdaságban is. Remélem, nem fogják kétségbe vonni, amit elvárnak tőle, és nem fogják kétségbe vonni az eddigi eredményeket sem” – fogalmazott a jegybankelnök. A választás következményeit „a görögöknek kell viselniük, és nem varrhatják a német adófizetők nyakába” – mondta Hans-Peter Friedrich, a bajor konzervatív CSU politikusa. Martin Schulz, az Európai Parlament német szociáldemokrata elnöke tegnap úgy fogalmazott, a Sziriza valójában nemigen tud nyomást gyakorolni a hitelezői trojkára, mert a görög állam napi működése továbbra is erősen függ a mentőhitelektől.

Nemtetszésről tanúskodnak más európai politikusok reakciói is. „A Sziriza azzal az ígérettel győzött, hogy más EU-tagországok adófizetői ezután még többet fognak fizetni nekik. Merész” – fanyalgott Carl Bildt volt svéd kormányfő és külügyminiszter.

Brüsszel még barátságos

Az Európai Unió kész együttműködni az új görög kormánnyal – közölte Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője. „A bizottság teljes mértékben tiszteletben tartja a görög nép szuverén és demokratikus választását” – mondta a szóvivő. Az unió – tette hozzá – készen áll Görögország támogatására annak érdekében, hogy az ország „választ tudjon adni a még meglévő reformkihívásokra”. Az új görög kormány újra fogja tárgyalni a nemzetközi pénzügyi segély feltételeit, hogy azok „igazságosak és mindkét fél számára előnyösek legyenek” – jelentette ki Alekszisz Ciprasz, minden idők legfiatalabb görög kormányfője. Hozzátette, el akarja kerülni „a kárt okozó összeütközést” Athén európai partnereivel. (MTI, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?