A brit jegybank a nácik szolgálatában

<p>London/Amszterdam. A Bank of England döntő szerepet játszott a központi bankok történetének egyik legsötétebb epizódjában, amikor elősegítette a Csehszlovákia 1939-es náci megszállásakor elrabolt arany eladását.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A brit jegybank maga számolt be korabeli belső leiratok közzétételével arról, hogy a náci Németország által kisajátított aranykincs forgalmazásának részesévé vált a II. világháború kitörésének előestéjén. A szövevényes ügyet egy 1950-ben öszszeállított, de soha nem közölt tízoldalas leírás részletezi.

A csehszlovák jegybank – sok más ország központi bankjához hasonlóan – a Bank of England biztonságosnak vélt londoni páncéltermeiben őriztette aranykészlete javát, és ezt a tartalékot a „jegybankok jegybankja”, vagyis a bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) tartotta nyilván az egyes központi banki ügyfelek nevében vezetett számlákon. A BIS nem sokkal Csehország náci megszállása után, 1939 márciusában átiratot intézett a Bank of Englandhez, kérve 5,6 millió font – mai értéken csaknem 740 millió font – értékű arany nyilvántartásának átvezetését a BIS 2-es számú számlájáról a 17-es számlára.

A Bank of England, bár „semmi köze nem volt ahhoz”, hogy az egyes BIS-számlák melyik ország jegybankjához tartoznak, „meglehetősen biztos volt” abban, hogy a 2-es BIS-számlán a cseh központi bank értékeit vezette a bázeli pénzintézet, és abban is, hogy a 17-es a német Reichsbank azonosítója volt.

A brit jegybankban őrzött cseh aranyat – amely immár a hitleri Németország jegybankjának BIS-számláján szerepelt – ezután több tételben eladták, egyebek mellett Belgiumban, Hollandiában és Londonban. Több mint kétezer aranyrúd cserélt így tulajdonost. Vagyis a Bank of England a Reichsbank nevében, jóllehet nem annak közvetlen megbízásból hajtott végre értékesítési tranzakciókat a brit kormány véleményének kikérése nélkül.

A hat évtizede összeállított, de csak most közzétett beszámolóból kitűnik, hogy a Bank of England akkori kormányzója, Sir Montagu Norman a BIS jövője szempontjából helytelennek és veszélyesnek tartotta volna a tranzakció megtagadását. Vannak ugyanakkor olyan vélemények a brit történészszakmában, hogy Sir Montagu nem táplált túlzottan ellenséges érzelmeket a náci Németországgal szemben. Közismert volt barátsága Hjalmar Schachttal, Hitler gazdasági miniszterével, aki 1939-ig a Reichsbank elnöki tisztségét is betöltötte. Norman volt a keresztapja Schacht egyik unokájának.

A szerdán közzétett irat szerint Sir Montagu a háború kitörése után további tranzakciókat próbált keresztülvinni a Reichsbank nevében, a brit kormány azonban ekkor már közbelépett, és közölte a Bank of Englanddel, hogy nem teljesíthet olyan BIS-megbízásokat, amelyek az ellenséget segítenék.

A holland Volkskrant tegnap azt írta, hogy a holland jegybank is „kezelt náci aranytartalékokat” közvetlenül a második világháború előtt. A lap szerint az eredetileg Csehszlovákiából származó arany értéke jelenleg több százmillió euróra rúgna. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?