(kép: Magyar Szövetség)
Az atomtemető kapcsán a polgármesterek egyetértenek abban, hogy mindeddig kevés vagy semmilyen információ nem jutott el hozzájuk. Elképzelhető, hogy Magyarország bevonásával nemzetközi hatástanulmány is készülhet a beruházásról.
Ahogyan arról lapunk az elmúlt napokban már kétszer is beszámolt, Közép-Szlovákia déli régiói egyikében épülhet meg az orzság mélységi atomhulladék-tárolója. A folyamattal kapcsolatban már tiltakozását fejezte ki Besztercebánya megye – míg a környezetvédelmi és a gazdasági tárca más és más szemszögből, de azt közölte az Új Szóval, hogy eddig minden rendben zajlott.
A Magyar Szövetség (MSZ) képviselői és a környék polgármesterei szerda délután Balogfala vasútállomásán közös sajtótájékoztatón fogalmazták meg a kifogásaikat. Ezek nagyjából ugyanarra vonatkoznak, amelyet már Besztercebánya vezetése is előadott a múlt héten.
Cziprusz Zoltán a MSZ vezetőségének nevében elmondta, a sajtótájékoztató előtt összesen 25 településvezetővel egyeztettek. Mindannyiukat nyugtalanítja a jelenlegi helyzet, ill. egy ilyen atomtemetőhöz hasonló beruházást csak akkor tartanak elképzelhetőnek, hogy azzal egyetértenek az érintett települések és lakosaik. Egyúttal elmondta,
beszélt Miklós László volt környezetvédelmi miniszterrel is, aki szerint a belföldi Stratégiai Környezeti Vizsgálat (SEA) mellett nemzetközi hatástanulmányt is le kéne folytatni az építkezési terület kiválasztásánál, mégpedig Magyarország bevonásával.
Agócs Attila füleki polgármester többek között arról beszélt, az eddigi információk inkább tudományos-kutatói jellegűek. A környezeti hatásokat vizsgáló SEA (Strategic Environmental Assessement) felmérés ugyan nem ért még véget, de a véleményezés már lezárult. Ennek ellenére ez az a pillanat, amikor ki kell fejteni a lakosok és a polgármesterek véleményét, valamint több információt kérnek az állam képviselőitől arról, hogy miért éppen ezekben a régiókban kell megvalósulnia az atomtemetőnek.
Juhász Péter Besztercebánya megye alelnöke arra emlékeztetett, az állam már két éve keresi a beruházás lehetséges helyszíneit, miközben „az itt állók közül“ senkit sem értesítettek erről. A törvény szerint viszont a kezdetek óta nyilvánosnak kéne lennie a folyamatnak. Ezért úgy látják, valójában még nem ért véget a véleményezési folyamat.
Ivan Poprocký ajnácskői és Mihályi Gábor feledi polgármesterek pedig a helyi szempontoknak adtak hangot. Mindketten a természeti érték védelmének fontosságát hangsúlyozták.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.