Ondrej Lunter a keddi sajtótájékoztatóján (fotó: Besztercebánya megye/Facebook)
Lunter: A kormány durván megvágná az önkormányzatoknak járó uniós forrásokat

Ondrej Lunter, Besztercebánya megye elnöke szerint nem igaz az, amit a kormány az önkormányzatokról állít. Azok ugyanis minden rendelkezésre álló EU-s forrást fel szeretnének használni, viszont a bürokrácia lassítja ezt a folyamatot. Információi szerint a kormány jelentősen átalakítaná a forrásokhoz való hozzáférést az önkormányzatok rovására.
„Azt az információt kaptuk, hogy a kormány júniusban fog dönteni azon források új prioritásokra való átcsoportosításáról, amelyeket Szlovákia nem tud felhasználni“ – fejtegette Lunter a Besztercebányán tartott sajtótájékoztatóján. A megyefőnök kifejtette: míg februárban már utalt arra, hogy az ezekről a lépésekről szóló információk nem hivatalosak, addig a terv ma már azokon a kormánytisztviselőkkel folytatott formális tárgyalásokon is elhangzott, amelyeken részt vettek az önkormányzatok képviselői.
Ha a rebesgetett lépésre elszánja magát a kormány, akkor az önkormányzatok ezáltal elesnének az EU-s pénzek jelentős, több tízmilliós összeget kitevő részétől. A pénzt ugyanakkor az oktatás, a sport, a kultúra, valamint a szociális szolgáltatások, ill. a közlekedésfejlesztés területén használnák fel.
Lunter hozzátette: ezzel kapcsolatban állandóan az a hamis érv hangzik el, mely szerint a községek, városok és megyék önkormányzatai „gyengék“ a forrásfelhasználásban, mivel esetükben annak aránya csak 15%-os a hétéves uniós költségvetési időszakának közepén. Lunter szerint ezzel szemben ők készen állnak arra, hogy ezt nagyobb arányban teljesítsék. Besztercebánya megye például szerinte az év végéig fel fogja használni az idei források 100%-át.
A megyefőnök szerint a gond inkább azzal van, hogy az önkormányzatok egészen az utolsó pillanatig semmit sem tudnak arról, hogyan is fog kinézni az adott állami pályázati kiírás. Ezért akkor, amikor azt nyilvánosságra hozzák, hozzá kell igazítani a helyben tervezett projekteket, amelyhez viszont munkára és időre van szükség.
Ezt követően mintegy két hónapig tart, amíg a minisztérium jóváhagyja vagy elutasítja a projektet, s ugyanennyi időbe telik, míg a megyei partneri tanács feldolgozza a terveket, s elkészíti a szaktárcával kötendő szerződést.
Harmadrészt pedig a 23%-osra növelt áfa is nehezíti a tervezést.
Ha a forráselvonás megvalósul, az Lunter szerint egy újabb „Titanicot“ jelentene az önkormányzatoknak, ugyanis a korábbi kormány már megfosztotta őket 800 millió eurótól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.