Kukacos vagy nyüves?

A magyar nyelv nagyon gazdag az egyes lárvatípusok megnevezésében. A cseresznyelégy lábatlan, fejtok nélküli lárvájának a neve nyű, ezért a cseresznyelégy által károsított gyümölcsöt helyesebb nyüves cseresznyének nevezni.

A magyar nyelv nagyon gazdag az egyes lárvatípusok megnevezésében. A cseresznyelégy lábatlan, fejtok nélküli lárvájának a neve nyű, ezért a cseresznyelégy által károsított gyümölcsöt helyesebb nyüves cseresznyének nevezni. Lehet kukacos is a cseresznye, de akkor egy ormányos bogár, az aranyos eszelény volt a károsító, amelyik nem a gyümölcshúsba, hanem a maghéjba rakta a tojását. A közepes és kései érésű cseresznye (főleg a fekete fajták) és az édesebb meggyfajták gyümölcsét a cseresznyelégy lárvája, tehát a nyű károsítja. A nyüves cseresznye kellemetlen, rossz ízű, pépes állományú, és elveszi az étvágyát ettől a kedvelt, kora nyári gyümölcstől. Az sem gusztusos, ha a cseresznyebefőtt levében vesszük észre a lárvát. A lárva 5–7 mm nagyságú, sárgásfehér színű. A cseresznyelégy kisebb a házi légynél, csak 3,5–4 mm-es, szárnyán jellegzetes harántsávos rajzolat látható. Minden gyümölcsre mindig csak egy, 1 mm nagyságú tojást rak le, azután illatanyaggal megjelöli a cseresznyét, hogy másik légy ne rakjon rá tojást, ne veszélyeztesse az utód kifejlődését. Ezért egy cseresznyében mindig csak egy nyüvet találunk. A nyű kifejlődése után elhagyja a cseresznyét, a fa alatt a talajba húzódik, ott bábozódik. Nehéz ellene védekezni, mert a megtermékenyített nőstény a már színesedő cseresznyét keresi fel tojásrakás céljából. Ekkor már csak rövid várakozási idejű készítménnyel szabad permetezni. Ha a vegyszeres védekezés mellett döntünk, nagyon fontos a cseresznyelégy rajzásának megfigyelése. A legyek rajzása általában egybeesik a bodza virágzásával. A kezelést 10-14 nap múlva ismételjük meg egy más készítménnyel. Ajánlott permetszerek: Calypso 480 SC (várakozási idő 14 nap), Decis EW 50 (28 nap), Decis 25 Flow (28 nap), Sumithion Super (10 nap). A cseresznyelégy ellen nemcsak vegyszerekkel védekezhetünk. A biokertészek már a bodza virágzása kezdetén rakjanak a veszélyeztetett fákra 6–8 darab lassan száradó ragasztóval bekent sárga lapot, színcsapdát. A cseresznyelégy ugyanis szívesen repül az élénk sárga szín felé. A sárga lapot mindig a cseresznye vagy meggyfa koronájának felső részén, a déli, napos oldalra helyezzük el, mert a cseresznyelegyek ott tartózkodnak a legszívesebben. Ne használjunk egyetlen lapot, mert azzal mindig történhet valami, például a szél leszaggatja. Még jobb eredményt érhetünk el, ha a kertszomszédainkat is sikerül meggyőz-nünk e környezetkímélő védekezési módszer alkalmazásának előnyeiről. Rendszeresen szedjük fel a fák alól és semmisítsük meg a hullott, károsított gyümölcsöt – így a cseresznyelégy következő évi előfordulása jelentősen mérsékelhető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?