Vitatott szerződéstervezet a Szentszékkel

Pozsony. Kevesebb válás és művi terhesség-megszakítás, vasárnap zárva tartott üzletek, több nem kívánt terhesség, zsúfoltabb gyermekotthonok – ezt is eredményezheti a Szentszékkel kötendő, a lelkiismereti szabadságról szóló szerződés.

Pozsony. Kevesebb válás és művi terhesség-megszakítás, vasárnap zárva tartott üzletek, több nem kívánt terhesség, zsúfoltabb gyermekotthonok – ezt is eredményezheti a Szentszékkel kötendő, a lelkiismereti szabadságról szóló szerződés. Aláírása után bárki megtagadhatja – lelkiismeretére hivatkozva – olyasmi elvégzését, ami ellenkezik a katolikus egyház tanításával és erkölcsével. A szövegtervezet konkrétan néhány foglalkozást is említ: például lelkiismereti okokból az orvos elutasíthatja az abortusz elvégzését, terhességmegelőző tabletták előírását, a művi megtermékenyítést, a sterilizációt, az eutanáziát, a klónozást és bárminemű kísérlet elvégzését. A pedagógusok kijelenthetnék: bizonyos tantárgyakat (jóga, szexuális nevelés) nem tanítanak, illetve nem óhajtanak használni bizonyos tankönyvet. A bíróknak, jogászoknak nem lenne kötelességük olyan ügyekben részt venni, melyek ellenkeznek lelkiismeretükkel és a katolikus tanítással – például a család és a házasság intézményének fontosságáról. Eszerint a bíró – ha úgy gondolja – nem mondaná ki a válást, aminek egyes emberjogi aktivisták és a családi erőszakkal foglalkozó polgári szervezetek szerint súlyos következményei lehetnek, nőhet az erőszakos bűncselekmények áldozatainak száma. A sorkötelesek megtagadhatnák a katonai szolgálatot, és mivel a vasárnap munkaszüneti napnak számít, senkit sem lehetne kötelezni, hogy hétvégén is dolgozzon. Aki e szerződésre hivatkozva gyakorolja lelkiismereti szabadságát, azt nem lehet jogilag felelősségre vonni – olvasható a tervezetben, majd a következő bekezdésben az áll: a lelkiismereti szabadsággal nem lehet visszaélni. Azt azonban a szöveg kidolgozói nem részletezik, hogyan lehetne ellenőrizni, ki él vissza és ki nem a lelkiismeretével.

Bugár Béla, az MKP elnöke egy vitaműsorban kifejtette: elképzelhetetlen számára az ellenőrzés formája, s nem tartja jó ötletnek, hogy erre az adófizetők pénzéből újabb állami hivatal jöjjön létre. „Nem tudom, ki akarna ezzel visszaélni. A szerződés a hívőket hivatott védeni. Aki élni akar ezzel a lehetőséggel, amikor munkába áll, tájékoztatná munkaadóját, hogy lelkiismereti okokból bizonyos dolgokat nem hajlandó csinálni. A munkáltató pedig eldöntheti, alkalmazza-e, vagy sem” – véli Bugár. Viliam Veteška, a HZDS képviselője a hétvégi munkamegtagadással kapcsolatban leszögezte: ez csak gazdaságilag fejlett országban működhet, Szlovákia viszont még nem ért el olyan fejlettségi fokot, hogy megengedhesse a gyárak leállítását hétvégén. A szerződés tervezetét az igazságügyi minisztérium már tárcaközi egyeztetésre bocsátotta. A politikusok között ellentmondásos reakciókat váltott ki, a leghangosabban a liberális ANO bírálta. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?