Visszaadni az ágazat becsületét

A jövő héten az államfő kinevezi az új kormányt. Mikuláš Dzurinda kormányában az agrártárcát Simon Zsolt foglalja el. A 32 éves fiatalembert, aki a brünni Agrártudományi Egyetem közgazdasági tanszékének gépészeti szakán szerezte diplomáját, a Magyar Koalíció Pártja jelölte erre a posztra.

Simon Zsolt: „Remélem, Pavel Koncoš leltárt készít az ágazat állapotáról, különös tekintettel az EU-csatlakozással kapcsolatos intézményekre.” A szerző felvételeEngedje meg, hogy gratuláljak a tisztséghez. De lehet, hogy inkább részvétet kellene nyilvánítanom, amiért e cseppet sem könnyű tárca vezetésére vállalkozott?

Nem tudom, mi a jobb, tény, hogy az egyik legbonyolultabb minisztérium irányítását veszem át.

A koalíciós tárgyalásokról kiszivárgott hírek szerint az MKP-ban is voltak olyanok, akik szerint mégsem kellene a pártnak kézzel-lábbal hadakoznia az agrártárcáért. Elvégre az agrárium ezer sebből vérzik, látványos eredmény aligha érhető el...

Ezt a kérdést a párt vezetése döntötte el.

Azzal talán Ön is egyetért, hogy a mezőgazdaság tekintetében Szlovákia lényegesen le van maradva az EU-csatlakozásra való felkészülésben szomszédai, elsősorban Csehország és Magyarország mögött.

Ez nyilvánvaló. Mind szakmailag, mind perszonálisan lemaradtunk. A csatlakozás feltételeként szereplő intézmények kiépítése sem fejeződött még be.

Ha komolyan gondoljuk a 2004-es csatlakozást, marad másfél évünk. Két év alatt behozható a lemaradás?

Azt, hogy a lemaradást milyen mértékben lehet behozni, most nem tudom megmondani. Előbb át kell vennem a hivatalt, és közelebbről meg kell bizonyosodnom arról, milyen stádiumban vannak a csatlakozási tárgyalások, a csatlakozásra való felkészülés, továbbá minden, ami ezzel összefügg. Én mindenesetre mindent megteszek azért, hogy 2004. január elsejével sikerüljön az EU-csatlakozás.

Mi a véleménye elődje agrárpolitikájáról?

Nem szeretném értékelni, ezt megtették a választók. Remélem, Pavel Koncoš leltárt készít az ágazat állapotáról, különös tekintettel az EU-csatlakozással kapcsolatos intézményekre. Ezzel megkönnyítené helyzetemet.

Miniszterként mit szeretne megvalósítani?

Szeretném, ha a szlovákiai mezőgazdaság sikerrel venné a csatlakozással járó akadályokat. Az lenne ugyanis a legrosszabb megoldás, ha az EU kapui előtt ragadnánk. Hatványozottan vonatkozik ez az agráriumra. Vannak elképzeléseim, ám ezeket még nem szeretném bővebben kifejteni. A cél megteremteni az összes feltételt ahhoz, hogy Szlovákia csatlakozhasson az Európai Unióhoz, megteremteni az ágazat stabilitását, a termelés effektivitását és visszaadni az ágazat becsületét.

Ez azt jelenti, hogy végre átveszszük az EU-országokban alkalmazott piacszabályozási rendszereket?

Pontosan. Ki kell dolgozni az agrárgazdaság új koncepcióját, amelyet a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Készült egy 2005-ig szóló tervezet...

Ám azt a parlament nem hagyta jóvá.

Ismeri a tervezetet? Megfelel az elképzeléseinek?

Az a koncepció nem felel meg elképzeléseimnek.

Az, hogy Ön magánvállalkozó volt és ökotermeléssel foglalkozott, számomra azt vetíti előre, hogy koncepciójában nagyobb hangsúlyt kapnak azok a területek, amelyek eddig háttérbe szorultak, gondolok itt például a zöldség- és gyümölcstermesztésre, a gyógynövényekre vagy az ökológiai módon kitermelt élelmiszerekre.

Azon leszek, hogy ott és azt termeljünk, ahol és ami kifizetődő. Eddig ugyanis Szlovákiában mindenki mindent termelt. Ügyelni fogok arra, hogy minden vállalkozási forma egyenlő elbírálásban részesüljön. Azokat az ágazatokat, amelyek iránt itthon és külföldön is kereslet van, fel kell lendíteni.

Milyen változás várható a dotációs rendszerben?

A rendszer alapvető hiányossága az, hogy átláthatatlan. Ezen feltétlenül változtatni kell. Mindent meg fogok tenni azért, hogy ezentúl ne szubjektív módon ítéljék oda a támogatásokat. Azon leszek, hogy minden agrárvállalkozónak egyforma esélye legyen a dotáció megszerzésére. A mezőgazdaság óriási területet ölel fel. Lehetetlen, hogy egy ember szakmailag a csúcson legyen minden területen. Ezért szeretnék egy bővebb szakmai tanácsadó-testületet létrehozni, de számítok mások ötleteire, észrevételeire is. Nyitott leszek minden termelő előtt, aki úgy véli, bizonyos területek, kérdések elkerülték figyelmemet. A problémákat csak akkor tudjuk megoldani, ha mindannyian összefogunk.

Mi lesz a kft.-vel, amelynek igazgatója volt? A céget 1997-ben még a legjobb szlovákiai agrárvállalatok között tartották nyilván.

Nemcsak akkor voltunk jók, hanem azután is mindig nyereséggel zártuk az évet. A miniszteri tisztség nem teszi lehetővé, hogy megtartsam a céget, ezért a beiktatásomtól számított 30 napon belül eladom az üzletrészemet – ahogy ezt a törvény előírja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?