Egyre nehezebb kiigazodni az emberi kapcsolatok útvesztőiben. Már kora kisgyermekkorban is annyi ellentmondással találkozunk szembe, hogy ember legyen a talpán, aki megérti, felismeri, és kezelni tudja ezeket.
Vigyázzunk rájuk, míg lehet
Nem csak a grafológusok, hanem még számos tudomány szakemberei foglalkoznak a gyermekfirkák, a gyermekrajzok elemzésével, hiszen azokban ugyanúgy kivetülnek a tudatos és tudattalan agytevékenység jelei, mint a kézírásban. És ezen apró félelmek, szorongások egyértelműen tetten érhetőek ezen produktumokban. Sajnos ez sem konkrét recept, sajnos így sem lehet minden nehézséget varázsütésre megoldani, de talán megelőzhető lenne egy-két komolyabb probléma.
„Mikor a gyerekszem új világra réved,
Valahogy mindig megtalálja a szépet.
A hétköznapok mocskából egy arcot,
amiért megéri folytatni a harcot.
Két szemével mindig új álmokat kérhet,
Ő tudja még őrizni e képet.
De neki is meg kell tanulni a leckét,
az ember magán viseli a tettét;
azt is, mit mások elkövetnek,
itt ember – embert kövez meg.
S egy gyermek erre a világra ébred,
hát nem csoda, hogy elveszti a szépet.
Halotti lepelként hull vissza rá az álom,
és felnőttként már csak a közönyt látom.
S mindaz, amit a gyermek rossznak látott,
az alkotja a való világot.”
(Nagy Ádám)
Még a legoptimistább embernek is el kell ismernie, hogy veszélyes világban élünk. Veszélyt jelentenek a környezeti ártalmak, a kábítószerek, a depresszió, illetve a stresszes állapot, az öngyilkosság, a különböző szekták, és bizony „veszélyt” jelent az emberi értékek hiánya is. Szülőként már azt is nehéz feldolgozni, ha akár csak egy csúfolódás miatt szomorú a gyermekünk, ha igazságtalanság éri, ha nem érti, hogy MIÉRT?
Természetesen mi elmagyarázzuk neki, de nagyon nehéz megtalálni azt az optimális egyensúlyt, hogy ne ijesszük el a világtól, hogy a negatív képek ne „nyomják el” az új és a szép dolgokra való nyitottságát, de egyben mégis megismertessük a lehetséges veszélyekkel. Ennyi, amit tehetünk, és hogy mindig és minden helyzetben őszinték vagyunk hozzájuk. Hiszen a bizalom alapja az őszinteség, és erre a családban van a legnagyobb szükség.
A szerző okleveles grafológus, grafológus szaktanácsadó, a győri S.K. Grafológiai és ĺrásszakértői Szolgáltató Iroda munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.