Veszélyesebb újságírónak lenni

Pozsony.

Pozsony. Az újságírók a demokratikus társadalom egyik alappillérét képezik, az ellenük irányuló támadások rendkívül veszélyesek lehetnek – olvasható ki a Riporterek Határok Nélkül (RFS) nemzetközi szervezet legújabb jelentéséből.

A dokumentum kidolgozói a Szlovákiát érintő részben elsősorban Ján Kuciak újságíró és jegyese gyilkosságát említik és azt, hogy a politikusok verbális támadásai a gyanús korrupciós ügyeket taglaló riporterek ellen napirenden voltak az elmúlt egy évben. Kiemelték Robert Fico kijelentését, amikor még kormányfőként mocskos szlovákellenes prostituáltaknak nevezte az újságírókat. Az RFS szerint az is sajnálatos, hogy az országban nincs olyan intézmény, amely kellő támogatást és védelmet nyújtana az újságíróknak, ezért egyre nagyobb nyomás nehezedik rájuk.

Orbántól Zemanig

A sajtószabadság nemzetközi listáján viszont nem csak Szlovákia került még hátrább az elmúlt egy évben. Magyarország a 180 országot listázó jelentésben a 73. helyet foglalta el, ami éves szinten két hellyel rosszabb eredmény. Az RFS képviselői a jelentés Budapestet érintő részében aggályosnak nevezték, hogy Orbán Viktor miniszterelnökhöz közeli üzletemberek vásároltak fel tavaly kiadókat, megyei lapokat. Az országban a jelentés szerint egyre kevesebb olyan média van, amely bírálná a kormánypárti Fideszt, és figyelmeztetne a politikusok korrupciós botrányaira.

A jelentés az újságírók példátlan megfélemlítéseként említi Miloš Zeman cseh államfő emlékezetes, tavaly októberi sajtótájékoztatóját, amelyre egy „Újságírók ellen” feliratú mű-Kalasnyikovval érkezett. S épp Csehország értékelésénél mutattak rá a következő, a médiák tulajdonosaival kapcsolatos negatív jelenségre. „Az új oligarchák 2008-tól szerkesztőségek felvásárlására fordították vagyonukat, erősítve ezzel saját pozíciójukat az államban. Egyik közülük Andrej Babiš kormányfő, aki az ország két legbefolyásosabb napilapjának az élén áll” – olvasható az RSF jelentésében.

A politikusok felelőssége

Christophe Deloire, az RSF főtitkára a szervezet jelentése kapcsán arra figyelmeztet, hogy az újságírók ellen tanúsított ellenséges megnyilvánulások a demokrácia legnagyobb veszélyei közé tartoznak. Elmondta: nagy a felelősségük azoknak a politikai vezetőknek, akik az újságírókkal szembeni ellenségeskedést táplálják, mert ezzel aláássák a tényeken alapuló nyilvános vitát a propaganda javára. „Az újságírás legitimitásának megkérdőjelezése ma játék a rendkívül veszélyes, politikai jellegű tűzzel” – figyelmeztetett Deloire.

Fellendülés Gambiában

A legnagyobb visszaesést az újságírói szabadság terén Málta könyvelte el, amely Daphne Cuaran Galizi újságíró meggyilkolása után 18 hellyel rosszabb eredményt ért el, s a 65. helyre került. Ellenben, a legnagyobb előrelépést Gambia tette, amely 21 hellyel javult, s a 122. helyre került. Gambiában a diktatúra befejeztével a reneszánszukat élik az újságírók; a rádióadások és az újságírók, az RFS szerint sokkal bátrabban kritizálják a politikusokat.

Az USA a ranglistán főleg Donald Trump elnök újságíró-ellenes kijelentései miatt a 45. helyet kapta az egy évvel korábbi 43. helyett. „Trump elnökségének első éve azt igazolta, hogy az Egyesült Államokban jelentősen romlott az újságírók helyzete” – emlékeztet a jelentés.

A Riporterek Határok Nélkül minden évben megpróbálja felmérni a sajtószabadság állapotát a világ 180 országában. A felmérés alapját egy kérdőív képezi, amelyet az RSF 2002-től a világ újságíróival, tudósaival, jogászaival és az emberi jogok védelmezőivel töltet ki. Az RSF szerint a legnagyobb sajtószabadság Norvégiában van, az utolsó helyen Észak-Korea áll.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?