Végtelennek tűnik a megyei szkanderezés

viskupič

Nyitra és Kassa megyében még senki sem tudja megjósolni, mi lesz a magyar képviselet pozíciója, Besztercebánya megyében pedig az MKP a Smerrel közösen akarja rákényszeríteni a függetleneket az együttműködésre.

Az erőviszonyok Nagyszombat megyében tűnnek a legtisztábbnak. Jozef Viskupič, az új megyefőnök viszonylag gyorsan lefutotta a kötelező köröket, és ma már rendes ülést tart a képviselő-testület, ahol megválasztják a négy megyei alelnököt is, köztük Berényi Józsefet, az MKP jelöltjét is. Viskupič a jelek szerint a jobboldali frakció és az MKP frakciója által biztosított, viszonylag kényelmes többséggel a háta mögött vághat neki az ötéves választási ciklusnak.

Kevesebb alelnök

Könnyen lehet azonban, hogy az MKP-nak egyetlen megyei alelnöke lesz majd az elkövetkező években, ugyanis más megyékben egyáltalán nem tiszta, hogyan alakulnak a dolgok. Pozsony megyében, ahol szintén ma ülésezik a megyei közgyűlés, még nem körvonalazódik a döntés az alelnökökről, s azt sem tudni, végül hány helyettessel dolgozik majd Juraj Droba SaS-es megyefőnök. A TASR-nek azt mondta, szavazásra bocsátja a dolgot, és meglátja, hogy állnak hozzá a képviselők. „Hosszú távon is tudok dolgozni alelnökök nélkül” – mondta a hírügynökségnek hozzátéve, ha nem sikerül egyezségre jutni, az alelnökökről szóló szavazást más időpontra teszik át. Azt azonban leszögezte, a jelenlegi ötnél kevesebb alelnökkel számol.

Diktáló függetlenek

Besztercebánya megyében is rendkívül bonyolult a helyzet. Az MKP-nak öt képviselője van a megyében, és olyan információk is napvilágot láttak, hogy szorosabbra fűznék az együttműködést a 17 tagú Smer-frakcióval. Csúsz Péter, az MKP kerületi elnöke az Új Szónak azt mondta, szó sincs koalíciós szerződésről, a párt egy szándéknyilatkozatot írt alá az együttműködésről, hogy a két frakciót ne lehessen kihagyni a döntéshozatalból, és ne játszhassák ki őket egymás ellen a 49 tagú képviselő-testületben. „Megalakult egy 20 tagú független frakció, és nem úgy tárgyaltak velünk, ahogy az illik, diktálni akartak a Smer klubjának és nekünk is. Mi Ján Lunter megyefőnököt támogattuk a választásokon, nem a függetleneket, hogy ők diktáljanak. Az elnökkel még le sem ültünk tárgyalni” – magyarázta Csúsz. Elmondása szerint a három frakciónak együtt kellene irányítania a megyét Lunter vezetésével, így kényelmes többségük lehetne. A szándéknyilatkozat arról szól, hogy az MKP és a Smer klubja közösen tárgyal majd Lunterrel. „Nem vagyunk hajlandók a továbbiakban kétoldalú tárgyalásokra, Lunternek egyszerre kell meghívnia a három frakciót tárgyalni” – tette hozzá. Azzal kapcsolatban, lesz-e az MKP-nak alelnöke a megyében, azt mondta, ez még tárgyalások témája lesz, de a függetlenek frakciója kifogásolja az MKP-s alelnökről szóló tervet, és azt is, hogy a Smernek teljes állású alelnöke legyen a megyében. A dolgok szerinte január elején mozdulhatnak majd előre. Arról, hogy ki lehet majd az MKP-s alelnök, ha sikerül kiharcolni a posztot, Csúsz nem beszélt mondván, a dolog addig tárgytalan, míg nincs meg az alelnöki hely.

Végtelen tárgyalások

A legbonyolultabb helyzet a magyar képviselet szempontjából Kassa és Nyitra megyében van, hiszen itt meglehetősen nehéz felvázolni, hogyan alakulhatna többség bármilyen szövetségből, és hol helyezkedhetnek el a magyar képviselők. Ráadásul még ők is megosztottak, sehol sem ülnek egy frakcióban az MKP és a Híd politikusai.

Kassa megyében a Híd jött ki erősebben a választásokból. Pataky Károly, a párt képviselője szerint rengeteg tárgyalást folytatnak – csakhogy egyelőre eredménytelenül. Elmondása szerint egyetlen pozitívumot lát: az összes tárgyalásból az derült ki számára, az új megyefőnököt mindenki támogatni szeretné. Ennél azonban nemigen jutottak tovább. „Őszintén szólva egész politikai pályám során nem tárgyaltam ennyit úgy, hogy végül sehová sem jutottunk el” – jegyezte meg mondván, nap mint nap változik a helyzet, az első rendes testületi ülés pedig januárban lesz. A magyar képviselők nem fognak össze a megyében, Furik Csaba, az MKP egyetlen képviselője két rozsnyói magyar független képviselővel, Nagy Györggyel és Anna Attilával dolgozik együtt, egy 10 tagú független frakcióban foglalnak majd helyet. „Találkoztunk, de az első pillanattól kezdve más irányba indultak el” – mondta erről Pataky.

Képlékeny helyzet

Nyitra megyében a „barikádnak” 16 évig két oldala volt, a szlovák koalíció volt az egyik oldalán, az MKP pedig a másikon, mondta lapunknak Farkas Iván, a 11 tagú MKP-frakció vezetője. Most négy tömb van, a Smer-SNS-Híd koalíció mellett az MKP, a jobboldali koalíció és a függetlenek frakciója. Míg Jobbágy József, a Híd egyetlen képviselője a 17 tagú smeres koalícióban foglal helyet, addig az MKP tárgyal, bár nem sok eredménnyel. „Sehol sem tartunk, rendkívül képlékeny az egész helyet. Senki sem meri megjósolni, hogy lesz ebből a négy tömbből többség” – jelentette ki Farkas. A következő testületi ülésre emiatt a lehető legkésőbbi időpontban, január 19-én kerül sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?