<p>Az elégedetlen pedagógusok január 25-től sztrájkot hirdettek. Béremelést, az ágazat költségvetésének 400 millió eurós emelését és a pedagógus-továbbképzés átdolgozását követelték. </p>
Végigtüntették az évet a pedagógusok
A háromhetes sztrájk alatt ezer iskola mintegy 15 ezer pedagógusa nem vette fel a munkát, 400 ezer tanítási órát nem tanítottak le. A magyar tannyelvű iskolák elenyésző számban csatlakoztak az akcióhoz. Az egyszínű smeres kormány az év elején ignorálta, és politikailag motiváltnak nevezte a sztrájkot. A korábbi béremelésekkel és egy 25%-os emelés ígéretével igyekezett olyan képet kialakítani, amely szerint a sztrájk indokolatlan. A tiltakozás stafétabotját rövid időre az egyetemi oktatók vették át, a választások előtt pedig felfüggesztették a sztrájkot.
Bár a választások előtt a Híd, a Sieť és az SNS is a pedagógusok mellett állt, koalíciós partnerként viszont már óvatosabbak és szűkmarkúbbak voltak. A szakszervezet által követelt 25%-os, illetve az ISU által sürgetett 140 eurós béremelés helyett az új kormány 6%-kal emelte meg a tanárok fizetését szeptembertől. Válaszlépésként az ISU ősszel újabb, úgynevezett fokozatos sztrájkot hirdetett, ehhez azonban már jóval kevesebben csatlakoztak. Az ágazat jövő évi költségvetése sem emelkedett úgy, ahogyan azt a sztrájkolók szerették volna. Peter Plavčan (SNS) oktatási miniszter szerint a tárca jövő évi büdzséje 300 millió euróval nő, az összeget béremelésre és az oktatásügy reformjára fordíthatják. Az ISU szerint azonban ez az összeg még a béremelés költségét is alig fedezi, ráadásul ebből egyéb kiadásokat is állni kellene. (ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.