ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. Aránytalannak tartja az egészségügyi dolgozókra kiszabható egyik büntetési tételt Ivan Gašparovič államfő, ezért a büntető törvénykönyv újratárgyalását kérte a parlamenttől.
Újratárgyalják az orvosokat büntető törvényt
ÚJ SZÓ-HÍR
Pozsony. Aránytalannak tartja az egészségügyi dolgozókra kiszabható egyik büntetési tételt Ivan Gašparovič államfő, ezért a büntető törvénykönyv újratárgyalását kérte a parlamenttől. Nem azt kifogásolta, hogy akár 5 éves börtönbüntetéssel is sújthatóak az orvosok és az ápolók, ha a kormány által meghirdetett válsághelyzet esetén nem veszik fel a munkát, mindössze azt sokallja, hogy akár 10 évre is eltilthatnák őket hivatásuk gyakorlásától. Gašparovič a 10 éves eltiltás helyett 2 éves kamarai kizárást, vagyis eltiltást javasol. Meghagyná a lehetséges 3300 eurós bírságot is.
Az egészségügyi dolgozók szakmai és érdekvédelmi szervezetei üdvözlik a köztársasági elnök döntését, de kevésnek tartják azt. Úgy vélik, hogy a probléma lényegét nem oldaná meg az sem, ha a parlament elfogadná Gašparovič javaslatát. „Sajnáljuk, hogy javaslatai nem érintik a legsúlyosabb problémákat, a törvény által megfogalmazott új bűncselekményeket, és az egészségügyi minisztériumnak azt az új hatáskörét, mely szerint jogerős bírósági döntés nélkül mérlegelhetné az egészségügyi dolgozók bűnösségét” – áll a Szlovák Ápolói és Szülészasszisztensi Kamara nyilatkozatában. A minisztérium ugyanis bírósági döntés nélkül utasíthatná a kamarákat arra, hogy zárják ki soraikból a minisztérium által bűnösnek talált tagjaikat. A kormány ezzel a törvénymódosítással gyakorlatilag elvette a sztrájkjogot az egészségügyi dolgozóktól, mivel sztrájk esetén elég válsághelyzetet hirdetnie, és így a kórházak személyzete munkára kötelezhető.
Az orvosok még bíznak abban, hogy a parlament megszünteti a korábban elfogadott jogszabályt. Ennek azonban kicsi az esélye, ezt mutatja az is, hogy a szakmai szervezetek korábban hiába kértek találkozót Pavol Paškától (Smer), a parlament elnöke elfoglaltságára hivatkozva nem fogadta őket.
Az ápolók szakszervezete azt sem tartja kizártnak, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak, ha a jogszabály életbe lép. Ehhez ellenzéki parlamenti képviselők segítségét akarják igénybe venni, az alkotmánybírósági indítványhoz ugyanis 30 képviselő szavazata szükséges. Monika Kavecká szakszervezeti vezető bízik a sikerben, mivel a Radoslav Procházka független ellenzéki képviselő által készített elemzés szerint a jogszabály több ponton is alkotmányellenes lehet. Procházka éppen a sztrájkhoz való jog korlátozását emelte ki, amit szerinte az Alkotmánybíróság is kifogásolhat. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.