(Nem csak) Szlovákia dilemmája: ha Amerika az első, akkor mindenki más legfeljebb a második (TASR-felvétel)
Szlovákiának fogalma sincs, mit kap Trumptól, de sok jóra nem számíthat
Míg a magyar kormány részéről lelkes reakciók kísérték Donald Trump győzelmét, a Fico-kormány tisztviselői visszafogottabbak voltak a hír kapcsán. Megvolt rá az okuk: Fico személyesen nincs szoros kapcsolatban a kiszámíthatatlan viselkedéséről híres új amerikai államfővel, a szlovák gazdaságnak pedig sokat ártanának a Trump által kilátásba helyezett védővámok.
A november 5-i elnökválasztás éjszakáján Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem köntörfalazott, hanem bejelentette: „Győztünk!” A szlovák közszereplők ehhez képest feltűnően mérsékelten fogalmaztak. Robert Fico például arról beszélt, hogy tiszteletben tartják az eredményt és mindenki felteheti a kérdést, milyen következményei lesznek Trump újraválasztásának az USA, az Európai Unió, valamint a NATO aktivitásaira.
„Az gondolom, megizzadunk az Unióban, mert messze nem vagyunk annyira vadak, mint az új amerikai elnök adminisztrációja lesz” – tette még hozzá Fico. Mások is csak diplomatikusan gratuláltak Trump győzelméhez.
A legszabadosabban Tomáš Taraba, az SNS-jelölt környezetvédelmi miniszter fogalmazott, aki fantasztikus hírnek nevezte az eredményt, mivel az üzletember-politikustól a bürokrácia elleni fellépést, a nyugati befektetések elszivárgásának megakadályozását, valamint az ukrajnai háború megoldását is elvárta.
Szlovákia hídszerepben
Fico és Trump végül november végén, három héttel a választást követően beszéltek egymással először telefonon. Találtak is egy kézenfekvő kapcsolódási pontot: mindkettőjük ellen elkövettek sikertelen merényletet. A beszélgetésen – bár a szlovák fél elsősorban a lehetséges szankciók miatt aggódott – viszont nem a gazdasági témákat vitatták meg, hanem elsősorban az ukrán-orosz háború helyzetét és a lehetséges megoldásokat.
Az egyik fontos szlovák külpolitikai érdek biztosan egyezik Trump prioritásaival: a háború minél előbbi lezárása egy tartós fegyverszünet, vagy egy békemegállapodás révén.
Fico másik célkitűzése azonban már ellentétes lehet azzal amit az amerikai elnök szeretne: az orosz gáztranzit megújítása ismét megerősítheti Moszkva pozícióit Európában, amit Trump nem feltétlenül nézne jó szemmel.
A szlovák-amerikai viszony kapcsán január elsején egy bombasztikus hír is bejárta a sajtót: Lubomír Zaorálek volt cseh külügyminiszter kijelentette, hogy értesülései szerint már februárban Pozsonyban tartanák az orosz-amerikai-ukrán béketárgyalások első körét. Két hét távlatából kijelenthetjük, az értesülés valószínűleg kacsa volt, egy elnöki vizit előkészítése ugyanis hetekig tart és minden érintett fél cáfolt vagy hallgatott a téma kapcsán. Szlovákia szívesen lépne fel látványos közvetítőként az ukrán konfliktus megoldása kapcsán és Vlagyimir Putyin is jó kapcsolatokat ápol Pozsonnyal. Ugyanakkor Fico és Zelenszkij januárban rendkívül elmérgesedő viszonya miatt csökkent az esély arra, hogy Ukrajna ideális helyszínnek lássa a szlovák fővárost a Trumppal és Putyinnal való egyezkedésre.
Vámháború fenyeget
Míg az ukránkérdésben Trump és Fico akár könnyen közös nevezőre is juthat, Trump fenyegetései a védővámokról nagyon rosszul jönnének a szlovákiai gazdaságnak. Azt egyelőre csak sejteni lehet, hogy Szlovákia viszonylatában pontosan mire is vonatkoznának a rendkívüli amerikai vámok és mennyire lennének magasak – Mexikó, Kanada és Kína kapcsán Trump 10-25 százalékos tarifával fenyegetett és valószínűleg a vámok jobban érintenének néhány kritikus iparágat.
Szlovákia szempontjából elsősorban az autóipari korlátozások lennének fájdalmasak. Vladimír Vaňo, a Globsec gazdasági szakértője egy korábbi interjúban rámutatott, hogy Szlovákia a második legsérülékenyebb országnak számít uniós viszonylatban is az amerikai exporttermékek kiesése kapcsán, Írország után.
Míg az írek azonban elsősorban a kiszervezett szolgáltatások miatt szenvednék meg a rendkívüli vámokat, Szlovákia az autógyártás miatt érintett. Az országból elsősorban magasabb kategóriájú autók kerülnek az amerikai piacra. Amennyiben Washington védővámjai miatt visszaesnének a kulcsfontosságú szlovák partnerek, például Németország gazdasági mutatói, az szintén további problémákat okozna Szlovákiának.
Trump további ígéretei is problémákat okozhatnak a szlovák gazdaságnak. Amennyiben az Egyesült Államok eláll a párizsi éghajlatvédelmi egyezménytől, az hátrányos helyzetbe hozza az európai vállalatokat, veszélybe kerülhetnek az Amerikából érkező cseppfolyós földgáz (LNG)-szállítmányok. Ha az USA követelni fogja a fegyverkezési kiadások emelését a NATO-tagság kapcsán, forrásokat kell átcsoportosítani a költségvetésből a védelmi büdzsé emelésére.
A szakértők és a politikusok is abban reménykednek, hogy Trump több választási ígérete is blöff, vagy nem teljesen komoly.
Az optimista vélekedés szerint az új amerikai elnök úgy tárgyalhat, mint egy üzletember: sokat kér és fenyeget, hogy tudjon miből engedni. A szándékok komolyságára azonban az Unió, köztük Szlovákia is akkor fog valójában rádöbbenni, ha Trump elkezdi az érdemi kormányzást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.