Újjászületés előtt a Forma–1. Mit várhatunk jövőre?

Komoly változások szele fúj a Forma–1-ben, az elkövetkező két-három évben eddig soha nem látott mértékű reformoknak kell visszajuttatniuk a sportágat oda, ahova való: a motorsportok királyi trónjára.

Jövőre majdnem mindenki marad, csak a ruha lesz másFIA-fotóAz utóbbi években nagy mértékben megcsappant a Forma–1 iránt érdeklődők száma, ami természetesen a bevételeken is éreztette hatását. Sokan sokféle okot hoztak fel. Először is az utóbbi évek Ferrari-egyeduralmát, ami a számok tükrében igaz is lehet, azonban a bírálók figyelmen kívül hagyták a tényt, hogy az olasz istálló lényegében semmi különöset nem csinált. Övék volt a legjobb autó és versenyző, valamint szekundáns is. Ezért nyertek. Következő okként a két gumigyártó, a Michelin és a Bridgestone közti különbséget nevezték meg. Válaszként erre eltörölték a kerékcserék lehetőségét, ami sajnos szintén nem bizonyult helyes lépésnek, hiszen a rés szakadékká tágult, és ebben az idényben csak egy versenyt nyertek Bridgestone abronccsal, a csonka USA Nagydíjat.

Megváltoztatták az időmérő menetét is, amivel kissé melléléptek, hiszen az idei módszer nagymértékű hátrányba hozta azokat a versenyzőket, akik az edzés elején voltak kénytelenek mért kört futni, ami a koszos, csúszós pályákon nem mindig sikerült jól. Szerencséjükre az ez évi szezonban a versenyzők tartották meg a Forma–1 kasszájában a garast, és amennyire lehetett, javítottak megtépázott hírnevén. Bizony, Bernie Ecclestone hason csúszva köszönhet Räikkönennek, Alonsónak és a többi nyerőnek. Ha ők az idén nincsenek, akkor bizony bezárhatta volna a boltot. A 26 tagú Formula One Commission és a FIA a londoni Knightsbridge Hotelben elfogadták a 2008-ig tervezett változásokat, melyeknek sorát a jövőre rendszeresített

2400 köbcentis, V8-as motorokkal

kezdik meg, ami az egyik legtöbbet kritizált tétel. Ez ideig 3000 köbcentiméter és tíz henger volt a felső határ. Mario Theissen, a jövőre gyári csapatként induló BMW sportprogramjának vezetője szerint: „A V8-as motorokra való átállás a költségcsökkentési törekvések arculcsapása.”

A motorok teljesítménye mintegy húsz százalékkal csökken, de az előzetes tesztek azt mutatják, hogy ez a sebességet jelentős mértékben nem fogja redukálni. Felipe Massa szerint, aki jövőre Michael Schumacher csapattársa lesz a Ferrarinál, „a motor ugyan gyengébb, de még így is gyors az autó, sok vele még a munka, de jövőre nem fognak unatkozni.” Unalomnak helye biztos nem lesz, hiszen jövőre a

kieséses rendszerű időmérő edzés

is borzolja majd a kedélyeket. Az időmérő három részre lesz osztva. Az első tizenöt percben minden versenyzőnek meg kell tennie egy mért kört, méghozzá úgy, hogy közben bármennyi autó lehet egyszerre a pályán. Az öt leglassúbb versenyző ezután kiesik, és a 16–20. rajthelyet foglalják el. A következő negyedórában, ugyanilyen módon kiosztják a 11–15. helyet. Az utolsó tíz versenyzőnek húsz perce marad majd arra, hogy osztozzanak az első tíz rajthelyen.

Újra munka a boxban

Egy régi-új szabály is visszatér jövőre, újra lehet kereket cserélni verseny közben. ĺgy mindössze egy év után visszatérnek a jól bevált rendszerhez. Bármilyen furcsának tűnik azonban, ez a döntés is sok kritikát kapott, hiszen a sokat hangoztatott költségcsökkentés filozófiája e téren is zátonyra futott. A két gumiabroncsgyártó az idei szezonra dollármilliókat költött arra, hogy az abroncsok kibírják a 350 versenykilométert, most kezdhetnek mindent elölről.

CDG: átok vagy csoda?

Az igazi nagy változást azonban a Centreline Downwash Generating Wing (középen lebukó légáramlatot keltő szárny), azaz CDG 2008-as bevezetése hozza majd meg. Meglepő módon, nagyon könnyen fogadták el Max Mosley javaslatát, amely szerinte majd akciódúsabbá teszi a versenyeket. A Mosley és az AMD számítástechnikai óriáscég szakemberei által kidolgozott hátsó szárny lényege, hogy megkönynyítse az előzni szándékozó autó dolgát, mégpedig azzal, hogy a hátsó autó első szárnyán nagyobb leszorító erőt hoz létre, így jobb lenne a tapadása, és várhatóan előnyösebb helyzetet teremtene az előzésre.

Csapatok 2006-ban

A versenyistállók körül lassan tisztul az átlépési huzavona, és bár még vannak szabad helyek és nyitott kérdések, a csapatok többsége már kiválasztotta versenyzőit.

Mild Seven Renault F-1: Alonso helye biztos, és úgy tűnik, Giancarlo Fisichellát is megtartja a francia csapat, ám az év folyamán próbára teszik a finn Heikki Kovalainent is.

West McLaren Mercedes: nyerő párost nem bont meg a brit–német csapat, Räikkönen és Montoya marad.

Scuderia Ferrari Marlboro: Michael Schumacher szerződésének utolsó évét kezdi a maranellói csapatnál. Társa az eddigi tesztpilóta, Felipe Massa lesz.

Panasonic Toyota Racing: Jarno Trulli és Ralf Schumacher is kap egy újabb lehetőséget.

Williams Cosworth F-1: A BMW támogatását elvesztő Frank Williams minden bizonnyal megtartja Mark Webbert, viszont Nick Heidfeld a bajorokkal együtt távozik. Helyére Antonio Pizzonia vagy a volt világbajnok fia, Nico Rosberg kerülhet. Frank Williams azonban titkon arra számít, hogy sikerül átcsalogatnia magához Fisichellát.

Lucky Strike BAR Honda: Rubens Barrichello erősíti a csapatot Jenson Button mellett, a távozó Takuma Sato elutasította a tesztpilóta helyét, ezért jövője még bizonytalan. Kérdéses, hogy marad-e a Forma–1-ben.

Red Bull Racing: David Coulthard tapasztalatában bízik a csapat, Christian Klient azonban csábítja a BMW. Ha az ifjú német elmegy, helyére Vitantonio Liuzzi, esetleg az ifjú brit tehetség, Scott Speed kerülhet.

BMW: a Saubert megvásárló bajorok Nick Heidfelddel és Jacques Villeneuve-vel vágnak neki a 2006-os idénynek.

Midland Toyota: a Jordan örökösei még nem döntöttek. Narain Karthikeyan marad tesztpilótának, de nem tudni még, hogy ki ül az autóba a versenyeken. Lehetséges nevekként felmerültek Tiago Monteiro, Anthony Davidson (az ex-BAR tesztpilóta) és Franck Montagny.

Red Bull Cosworth: A Red Bull második csapata, amelyet az idén még Minardiként ismertünk, főleg a kezdők számára kínál majd lehetőséget, hogy megmutathassák magukat. Remélhetőleg jobb eredménnyel, mint az idén. Lehetséges versenyzők: Vitantonio Liuzzi, Scott Speed, Christijan Albers, Robert Doornbos. Van miből válogatniuk a svájciaknak.

Kedden jelentette be az ex- Forma–1-es japán versenyző, Aguri Suzuki, hogy benevezte csapatát a 2006-os idényre. ĺgy véget vetett a hetek óta tartó találgatásnak, hogy ki állhat a rejtélyes 11-ik csapat hátterében. Az új versenyistállónak még nincs neve, de már tudni lehet, hogy hangsúlyozottan japán csapat lesz, Honda motorokkal és Bridgestone abroncsokkal.

A 2006-os versenynaptár

Március 12. Bahraini GP

Március 19. Malajziai GP

Április 2. Ausztrál GP

Április 23. San Marinó-i GP

Május 7. Európa GP

Május 14. Spanyol GP

Május 28. Monacói GP

Június 11. Brit GP

Június 25. Kanadai GP

Július 2. USA GP

Július 16. Francia GP

Július 30. Német GP

Augusztus 6. Magyar GP

Augusztus 27. Török GP

Szeptember 10. Olasz GP

Szeptember 17. Belga GP

Október 1. Japán GP

Október 8. Kínai GP

Október 22. Brazil GP

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?