Újabb választáson tarolt a Fidesz

<p>Budapest. Április és május után októberben is narancssárga maradt Magyarország. A Fidesz a vártnál is nagyobb győzelmet aratott a vasárnapi önkormányzati választáson. A részvétel alacsonyabb volt, ami azt mutatja: sokan nem tudtak kire voksolni.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Hatalmasat nyert a Fidesz, pedig csak veszíthetett volna. 2010-ben a friss kétharmados hatalom az önkormányzati választásokon is elsöprő diadalt aratott, akkor Budapest mellett a 23 megyei jogú városból 22-ben nyert a Fidesz. Ehhez képest csak rosszabbul szerepelhettek, ám meglepetésre ezúttal is majdnem hozták a négy évvel ezelőtti, elérhetetlennek hitt számokat.

Narancssárga térkép

A 23 legnagyobb városból 20-ban lesz fideszes a polgármester, két helyen szocialista politikus nyert, Békéscsabán pedig egy Jobbik által is támogatott független jelölt. Győrben Borka Zsolt 61 százalékkal újrázott, Debrecenben 56 százalékkal nyert a fideszes jelölt – húsz év után Kósa Lajost Papp László váltja –, Székesfehérváron pedig 65 százalékkal Cser-Palkovics András győzött.

Vasárnap választották a megyei képviselő-testületeket is, a Fidesz valamennyi megyében nyert, egyet kivéve mindenütt abszolút többsége lesz. Ennek a győzelemnek viszont csak szimbolikus jelentősége van, ugyanis alig maradt hatáskör és pénz a megyei önkormányzatoknál. A párt számára ugyanakkor a budapesti győzelem a legjelentősebb (ezzel külön cikkben foglalkozunk).

Bukott baloldal

Előzetesen 5–6 megyei jogú városban vártak baloldali győzelmet, szerencsés esetben még további 3–4 helyen. Ezzel ellentétben csak két jelentősebb városban tudtak győzni a szocialisták: Szegeden – ahol hagyományosan erős az MSZP – a polgármester ismét az MSZP-alelnök Botka László lett, valamint a bányászmúltú Salgótarjánban.

A korábban baloldali fellegváraknak számító Pécsen és Miskolcon is a fideszes jelölt lett a befutó. Míg Budapesten egyezség született az összefogásról, a többi településen a legkülönbözőbb kombinációkban indultak a baloldali pártok – valahol külön és egymás ellen, máshol kisebb-nagyobb koalíciókban.

A vereség után elindult a baloldalon „szennyes kiteregetése”, amely várhatóan a következő hetekben is folytatódni fog. Az országgyűlési és az EP-választás után ugyanis sok probléma kibeszéletlen maradt az ellenzék berkein belül, mivel az „őszinteségi rohamok” az éppen soron következő választáson való jó szereplést – amely mindig elmaradt – veszélyeztették. Az MSZP tegnap Gyurcsány Ferencre támadt, míg a volt miniszterelnök részben a szocialistákat okolta Budapest elvesztéséért.

A Jobbik a második

A Jobbiknak eddig három polgármestere volt, ezentúl 13 lesz. A radikális párt térnyerését nem is annyira ez a szám, mint inkább a megyei közgyűlésekben elfoglalt pozíciók mutatják. A Jobbik szinte mindegyik megyei testületben a második legerősebb párt lett, egyedül Csongrád megyében sikerült megelőznie őket az MSZP-nek.

A szélsőséges párt sikerének egyik magyarázata a baloldal széttöredezettsége – a három baloldali pártra ugyanis együttesen többen szavaztak, mint Vonáék listáira. A Jobbik azért sem lehet elégedett teljesen, mert egyik jelentősebb városban sem sikerült győznie. Előzetesen úgy tűnt, ez Miskolcon sikerülhet nekik, ám jelöltjük végül harmadik lett 20,5 százalékkal. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?