Üdvözöljük községünkben, Taksonyban!

Taksony. Vítame Vás v Matúškove! – Üdvözöljük Taksonyban! Ez olvasható a Galánta szomszédságában lévő mátyusföldi község határán álló táblán. Habár az 1950 lelket számláló község kétharmada magyar nemzetiségűnek vallja magát, a hivatalos községnévtáblán csak az 1948 óta érvényes szlovák megnevezés szerepel.

Mészáros Márta szerint magyar nyelven is illik üdvözölni a Taksonyba látogatókatA ma érvényes törvények szerint mivel a falu egy személy – Janko Matuška, a szlovák himnusz szerzője – után kapta a nevét, magyar megnevezését hivatalosan nem használhatja. Mészáros Márta polgármester asszony azonban úgy gondolta, illik a faluba belépőt ilyen módon is megtisztelni.

Középkori település nyomainak létezését bizonyítják a község határában talált ószláv hamvedres sírok és a honfoglaló magyarságnak a 10. századból származó gazdag temetkezési és tárgyi leletei. Feltételezhetően ugyancsak a honfoglalás idejére utal a Pogánytemető dűlőnév is; a vele megnevezett helyet a helybéliek a falu névadójának, Taksony vezérnek temetkezési helyeként tartják számon évszázadok óta. A falu első írásbeli említését a Deáki határának leírását tartalmazó, 1138-ból származó – a forráskritika szerint 1210 körül íródott – oklevélben találjuk, amely Taksonyt a pozsonyi várnépek földjeként említi. A községet 1971. január 1-jén a lakosság megkérdezése nélkül Galántához csatolták, és csak 1991-ben nyerte vissza önállóságát.

A polgármester asszonnyal, aki 2002 óta áll a falu élén, de már az azt megelőző tíz évben közgazdászként és a községi hivatal alkalmazottjaként is belelátott a község dolgaiba, Taksony múltjáról, jelenéről és terveiről beszélgettünk.

A község 1991 óta önállóan gazdálkodik, ami ilyen, aránylag kis település esetében nem mindig egyszerű dolog. Hogyan sikerül ezt megoldaniuk?

Az elmúlt három évben bőven volt részem munkában. Községünk is átélte, illetve folyamatosan átéli a kistelepülések általános gondjait, melyek főleg az államról átruházott hatáskörök ellátását érintik. Lakosaink szempontjából úgy gondolom, nagy jelentősége van a falunkban 2004-ben kialakított építkezési hivatalnak, amely hat község építkezéssel kapcsolatos ügyintézését végzi. Településünk távlati fejlesztési terve is elkészült, amely alapul szolgál a fejlesztési tervek megvalósításához. Az EU-csatlakozás után az elsők között sikerült elnyernünk egy 3 millió koronás támogatást a helyi utak javítására. Pénzügyi lehetőségeink ugyan korlátozottak, de a közügyek racionális intézésével látható, kézzelfogható eredményeket érünk el. A közművesítés szinte az egész falu területén rendelkezésünkre áll. A családi házakat rákötjük a szennyvízhálózatra. Lassan beletanulunk a válogatott hulladékgyűjtésbe, rendszeresen gyűjtjük a veszélyes hulladékot is. Óriási keserűséget okoz a környezetvédelem terén a Sárd patak szennyezettsége, amely hosszú évek óta a galántai víztisztító-állomás szennyvízelvezető csatornája. Nagyon remélem, hogy a szennyvíztisztító-állomás felújításának Galántán elhelyezett alapköve leveszi lakosaink válláról a terhet, és néhány hónapon belül európai módon oldódik meg a szennyvíz elvezetése.

Taksony egy kőhajításnyira fekszik a járási székhelytől. Hogyan tudják kihasználni ezt a helyzeti előnyt?

Falunk földrajzi fekvése valóban rendkívül előnyös. Viszont fejlesztési terveinket hátráltatja az a tény, hogy községünknek nem áll rendelkezésére olyan megfelelő földterület, amelyen lakóházakat, közhasznú épületeket lehetne építeni. A vagyonjogi kérdések megoldása, esetleg az ingatlanok adásvétele manapság komoly anyagi hátteret igényel, és nagyon meg kell fontolnia az önkormányzatnak, milyen jellegű megoldás lenne az, amely megvalósítható és egyben ésszerű is. A helyi képviselő-testület döntése alapján jelenleg folyik egy családiház-építési tervdokumentáció véleményezése, engedélyeztetése, melynek révén szeretnénk építkezési telket létesíteni 22 családi ház építésére. Taksony ez év márciusában pályázatot adott be a norvég pénzügyi mechanizmusba egy húszmillió korona értékű beruházás megvalósítására, mellyel fokozhatnánk a Fő utca és a főtér közlekedési biztonságát és létrehozhatnánk egy pihenőparkot. Jelenleg a halottasház felújítását végezzük önerőből, kora őszre pedig az óvoda épületének külső javítását terveztük, melyre az oktatási minisztériumból félmillió koronás támogatást kapott az önkormányzat.

Egy falu életében a közösségi élet, a kultúra, az iskola is legalább olyan fontos, mint a gazdaság. Hogyan áll ezen a téren Taksony?

A községi hivatal a lehetőségeihez mérten támogatja a faluban működő társadalmi szervezeteket csakúgy, mint a helyi sportszervezetet és az egyházakat. A kapcsolat köztük és a falu vezetése között jónak mondható. Falunkban működik egy összevont osztályú magyar tanítási nyelvű alapiskola és óvoda, illetve egy összevont osztályú szlovák tanítási nyelvű alapiskola 1–4. évfolyammal. Az iskolai létesítményeket csakis önkormányzati hozzájárulással tudjuk üzemeltetni. A költségek megtakarítása érdekében egy épületbe vontuk össze a magyar tanítási nyelvű kisiskolát az óvodával. Kisdiákjaink a pedagógusok jó munkájának is köszönhetően színvonalas oktatásban részesülnek, maximálisan kihasználva a rendelkezésükre álló számítógépes helyiségeket. A helyi kultúrházban gazdag könyvállománnyal falusi könyvtár működik, valamint rendelkezésre áll egy, internet elérhetőséggel és két számítógéppel ellátott helyiség. Amit a kultúra terén ez ideig nem sikerült elérni, az egy öntevékeny kultúrcsoport megalakulása a faluban. Igaz, voltak kezdeményezések, de ezek sajnos rövid életűek voltak.

Viszont Taksonyban évente többször vannak olyan események, amelyek nemcsak a helybelieknek, hanem a környékről idelátogatóknak is maradandó élményt nyújtanak.

A falu működéséhez szükséges mindennapi gondok megoldása mellett a falu életéből nem hiányozhat a közösségi élet sem. Alkalmat kell adnunk lakosainknak, hogy találkozhassanak egymással, hogy valamilyen formában próbáljanak közeledni egymáshoz. Meg kell becsülnünk a közösség emberformáló erejét. A mai napig tartom magam választási mottómhoz: „Egy korszerű faluban összefogással és mindennapi gondoskodással teremtsünk elégedettséget! Kovácsoljanak össze tetteink; érezzük, hogy jó taksonyinak lenni!” Az idősebb, jubiláló lakosok köszöntése, a falu reprezentációs bálja, a májusfaállítás, a falu adventi koszorúján az első, közösen meggyújtott gyertya, a falu fenyőfájának feldíszítése, a főtéri betlehem – mind arról tanúskodik, hogy erre is igény van Taksonyban. Amíg az időnk, erőnk engedi, amíg számíthatunk az itt élő lakosok segítségére, az önkormányzat az ehhez hasonló kezdeményezéseket támogatja. A július 21-ére tervezett nemzetiségi fesztivált és a 22-i falunapi rendezvényünket is ennek jegyében szervezi az önkormányzat és a Pro Communitas Taksoniensis polgári társulás. A kulturális programok – népi hagyományőrzés, komolyzenei előadás, koncertek, gyermekjátékok, az étel ünnepe – remélhetőleg színvonalas szórakozást nyújtanak lakosainknak és a faluba látogató vendégeknek. Az említett két rendezvényt az idén is megelőzi a nyári népművészeti tábor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?