<p>Együttműködés, modus vivendi vagy folytatódó csatározás? A honi magyar politikai fronton idén is utóbbira van kilátás. 2014-ben három választásra kerül sor, mind a három során élesen szembemegy egymással a Híd és az MKP.</p>
Tovább tart a szlovákiai magyar iszapbirkózás
Először az elnökválasztást tartják, itt már most biztos, hogy az első fordulóban más jelöltet fog támogatni a két párt. A sikeresebb várhatóan az MKP lesz. Szinte biztos, hogy a déli, magyarlakta járásokban Bárdos Gyula több szavazatot szerez, mint a Híd által is támogatott Pavol Hrušovský. A második fordulóban ugyanazt a jelöltet – a továbbjutó jobboldalit – fogja támogatni mindkét párt. Az első forduló eredményét mindkét párt saját erejének és pozíciójának demonstrálására fogja használni. Ebből a szempontból három kulcskérdés lesz: Bárdos hány százalékot szerez, milyen lesz délen a részvétel, Hrušovský jut-e tovább a második körbe. Ha Bárdos jobb százalékos eredményt ér el, mint amilyen az MKP támogatottsága (tehát több mint 5%-ot), akkor Berényiék várhatóan ezt úgy fogják beállítani, hogy magyar viszonylatban az MKP az erősebb párt. Ha délen az átlagosnál nagyobb lesz a szavazókedv, ezt az MKP úgy is interpretálhatja, hogy Bárdosnak köszönhetően sikerült növelni a részvételt és megakadályozni Robert Fico megválasztását az első körben. Ha Hrušovský továbbjut, a Híd igazolva érezheti korábbi döntését, ha nem, akkor Bárdos indulására foghatják, hogy nem a Népi Platform jelöltje jutott tovább. Véleményünk szerint az MKP-s jelölt a voksok több mint 5%-át szerzi meg, délen az átlaghoz közeli lesz a részvétel, s Hrušovský lesz a második helyezett. Május végén európai parlamenti választásokra kerül sor. A következő hetekben szavak szintjén fut még az MKP és a Híd pár kört a közös lista ügyében, ám ezt egyik párt sem gondolja komolyan. A cél itt az lesz, hogy a másikat állítsák be a „közös ügy” elrontójaként. Az EP-választás során az MKP és a Híd is mandátumot szerez – várhatóan egyet-egyet. Az MKP-t az alacsony részvétel és a stabil választói bázis mellett Bárdos relatíve jó szereplése is segíteni fogja. A Híd elsősorban több mint 5% feletti támogatottságából és viszonylag stabil szavazótáborából fog profitálni. Az év végén helyhatósági választásokra kerül sor. A magyar többségű városokban (Komárom, Dunaszerdahely, Somorja stb.) egymásnak feszül a két párt, ősszel durva helyi kampányokra lehet számítani. Az önkormányzati választások eredményét a legnehezebb pártszempontból interpretálni – nehezen hasonlítható össze pl. egy 800 lakosú faluban szerzett öt képviselői hely egy 20 ezer lakosú városban szerzett négy képviselői hellyel, sok helyen függetlenek indulnak majd párttámogatással, illetve ad hoc koalíciók alakulnak ki. Várhatóan mindkét párt saját pozícióinak megerősödéseként fogja értelmezni a választások eredményét. Négy éve az MKP 129, a Híd 85 polgármesteri széket szerzett, ez az arány 2014 után is hasonló marad.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.