Törvénysértő pártok

Pozsony. Törvényt sértett több parlamenti párt a tavalyi elszámolások ismertetésekor. Az SDKÚ és a HZDS is megsértette a pártok finanszírozásáról szóló jogszabályt a 2002-es költségvetésükkel vagy azzal, ahogyan leadták az elszámolásukat – derült ki a Fair-play Szövetség értékeléséből.

Pozsony. Törvényt sértett több parlamenti párt a tavalyi elszámolások ismertetésekor. Az SDKÚ és a HZDS is megsértette a pártok finanszírozásáról szóló jogszabályt a 2002-es költségvetésükkel vagy azzal, ahogyan leadták az elszámolásukat – derült ki a Fair-play Szövetség értékeléséből. Az SDKÚ 2001-ben és 2002-ben több mint 22 millió koronával rosszul számolt el, amikor egy szerződésre hivatkozva, az SDK-tól állami támogatásként ezt az összeget ajándékba kapta. Az összeg nem járt nekik, mert az 1998-as választásokon nem indultak. Milan Galanda ügyvéd szerint a párt tartozik az államnak, mert az adomány után nem fizetett adót. Az MKP a szervezet szerint azzal sértette meg a törvényt, hogy a brit Westminster Foundation alapítványtól több mint egymillió korona támogatást fogadott el.

A párt gazdasági felelőse, Cséplő Éva erre reagálva elmondta, hogy amikor a pénzt kapták, utánajártak, elfogadhatják-e, mivel külföldi támogatásról van szó. Magánszemélyek esetében valóban nem, ám ebben az esetben alapítvány adományozott, ezért az nem ütközik törvénybe. Ha a pénzügyminisztérium úgy ítélte volna meg, hogy a párt megsértette a jogszabályt, nem kaphatták volna meg az idei állami támogatást. Az MKP feltüntette az elszámolás elkészítésekor ezt az öszszeget, a szaktárca nem találta törvénysértőnek, és az ellenőrzések során sem találtak hibát a párt költségvetésében.

Az államtól leginkább a MKP és a HZDS függ. Az MKP bevételében a legkisebb a tagsági díjakból származó összeg, az ANO esetében a legmagasabb, éspedig a költségvetésük 70 százaléka, ennek 95 százaléka a párt elnökétől, Pavol Ruskótól származik.

A Fair-play Szövetség ezzel az értékelésével akarja elérni, hogy a pártok költségvetései nyilvánosak legyenek. Zuzana Wienková, a szövetség munkatársa szerint „ebben az országban a politikai pártok ellenőrzése nem működik”, ezért a pártok finanszírozásáról szóló törvényt teljes mértékben módosítani kell, és új ellenőrző hivatalt kellene létrehozni. Mivel a parlament a jelentéseket nem hozza nyilvánosságra, ők is megsértik a törvényt. Október 31. az utolsó időpont, amikor a pártokat figyelmeztethetik az esetleges hibákra, utána a pénzügyminisztérium akár 100 ezer koronás büntetést is kiszabhat, vagy megvonhatja az állami támogatást. (ncs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?