Tönkreteheti a fuvarozókat a törvény

Pozsony. Németország után Párizs is bevezette a minimális órabérről szóló előírást, melynek értelmében a Franciaországba belépő külföldi teherfuvarozók meg kell hogy kapják az előírt francia minimálbért.

Pozsony. Németország után Párizs is bevezette a minimális órabérről szóló előírást, melynek értelmében a Franciaországba belépő külföldi teherfuvarozók meg kell hogy kapják az előírt francia minimálbért. Ez ráadásul még a németországi órabérnél (8,50 euró) is magasabb, bruttó 9,67 euró óránként.

A francia minimálbér a nemzetközi árufuvarozásban és személyszállításban dolgozó vállalkozásokat érinti akkor, amikor dolgozóikat nemzetközi kiküldetés keretében francia területen foglalkoztatják. „Az intézkedés célja egyértelműen az, hogy korlátozzák a külföldi társaságok vállalkozását az országban” – mondta Pavol Reich, a szlovákiai fuvarozókat tömörítő ČESMAD képviselője.

A szlovák munkaügyi minisztérium abszurdnak tartja a francia intézkedést, hivatalos panaszt viszont még egyetlen fuvarozó társaságtól sem kapott. „Szükség esetén készen állunk panasszal élni a törvény miatt, ugyanúgy, mint 2015-ben Németország esetében” – olvasható a tárca állásfoglalásában.

Németország már több mint egy éve bevezette, hogy a nemzetközi árufuvarozásban és személyszállításban dolgozó, az országba belépő külföldi sofőröknek is ki kell fizetni a 8,5 eurós német minimális órabért. Uniós nyomásra végül Berlin lehetővé tette, hogy akik csak átutazóként, német felrakót és lerakót nem érintve lépnek be az országba, azoknak nem kell kifizetni ezt a kötelező minimálbért. A német rendszerrel ellentétben viszont Franciaországban a tranzitfuvarok nem mentesülnek az előírás alól. A hazai fuvarozókat tömörítő ČESMAD társaság szerint pedig ez a kötelezettség szó szerint tönkretehet több társaságot, mivel ilyen jelentős béremelésre nincsenek felkészülve.

Ahány ország, annyi bér?

A fuvarozók véleményével a szlovák munkaügyi tárca is egyetért, a francia előírást kivitelezhetetlennek nevezte. A tárca szerint az átutazás során a sofőr csak áthalad az országon, nem lép a francia munkaerőpiacra, tehát nem is jelenthet konkurenciát a hazai sofőröknek. Párizs ugyanis pont azzal magyarázza a szigorú intézkedés bevezetését, hogy a kevés pénzért dolgozó külföldi sofőrök miatt a francia sofőröket diszkriminálják. „Szlovákia azon a véleményen van, hogy a kamion tranzitja nem jelent nemzetközi kiküldetést, tehát az ő esetében nem alkalmazható a kiküldetésre vonatkozó törvény” – reagált a minisztérium.

Ha a francia modellt minden uniós tagállam alkalmazná, akkor egy sofőrnek, aki például Szlovákiából Spanyolországba utazik Ausztria, Olaszország és Spanyolország érintésével, ezen országok bérezési szabályait is be kellene tartania. „A gyakorlatban ezt egyszerűen nem lehet kivitelezni. Egy ilyen út miatt nem lehet négy különböző kiegészítést kötni a munkaszerződéshez, hogy minden ország jogrendjéhez igazodjon a bére, a munkaideje stb.” – közölte a tárca. Ráadásul, ha útközben valamilyen rendkívüli esemény miatt a sofőr kénytelen lenne megváltoztatni az útvonalát, s egy olyan országba is belépne, amely nem szerepel a munkaszerződésében, akkor automatikusan törvényt sértene.

További papírmunka

A magasabb órabér ráadásul nem az egyetlen dolog, ami nehezíti a fuvarozók életét Franciaországban. A módosított törvények értelmében lényegesen több papírmunka és ügyintézés vár a teherszállítással foglalkozó társaságokra.

Például minden egyes szlovákiai fuvarozó társaságnak meg kell neveznie egy franciaországi kapcsolattartót, amellyel minimum 18 hónapra szóló együttműködést kell aláírni. Ennek feladata a francia hatóságokkal való kommunikáció. Ez főleg a kisebb társaságoknak okozhat komoly gondot, számukra ugyanis nem egyszerű olyan elérhetőséget találni Franciaországban, amely állandóan az érintett hivatalok rendelkezésére áll az aktuális dokumentumokkal. A ČESMAD például saját tagjainak ezen a téren közös képviseletet szerzett Franciaországban.

Aki ráadásul nem tartja be ezeket az előírásokat, az rendkívül szigorú büntetésekre számíthat. Például ha a sofőrnél nem lesz igazolás arról, hogy a társaság kiküldte az adott útra, vagy ha ez az igazolás rosszul lesz kitöltve, akkor 750 eurós maximális bírságra számíthat. Ha nincs a sofőrnél munkaszerződés és annak francia fordítása, további 450 eurós bírságot kaphat. Ha a társaságnak nincs franciaországi képviselete, akkor a büntetés eléri a kétezer eurót minden alkalmazottra.

Változást követelnek

A megbüntetett cseh sofőr kapcsán, aki a hiányzó dokumentumok miatt 135 eurós bírságot kapott, Ivan Štefanec (KDH) szlovákiai európai parlamenti képviselő cseh kollégájával, Luděk Niedermayerrel (TOP 09) együtt már beadvánnyal fordult az Európai Bizottsághoz. Véleményük szerint a francia törvény ellenkezik az egységes uniós piac alapelvével, s veszélyezteti a közép- és kelet-európai fuvarozó társaságok tevékenységét.

„Egy tipikus szlovákiai fuvarozó társaság egy kis cég, amely kevesebb mint öt teherautóval dolgozik. Könnyen tönkreteheti a vállalkozást, ha arra fogják kényszeríteni, hogy a francia minimálbért fizesse ki alkalmazottjainak, s hogy teljesítse a bonyolult papírmunkát” – állítja beadványában Štefanec. Az Európai Bizottság szlovákiai képviseletétől megtudtuk, a több országból érkezett panaszok miatt a vitatott törvény kapcsán már eljárást kezdeményeztek Franciaország ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?