Toboroznak az osztrák és a német cégek

Pozsony |

<p>A német és az osztrák munkaerőpiacon májustól megszűnnek a korlátozások, így már itt is szabadon kereshetnek állást. A munkavállalás formális akadályai megszűnnek, a bürokratikus megszorítások viszont néhány ágazatban megmaradnak. Az ügyintézés az illetékesek szerint mégsem lesz bonyolultabb a szlovákiai munkavállalásnál. Még mindig érvényes, hogy a két megnyíló országba elsősorban a jobb kereset végett indulnak szlovák állampolgárok szerencsét próbálni.</p>

Ezért nem csoda, hogy május közeledtével rohamosan szaporodnak Szlovákiában a német és osztrák munkaajánlatok.

„2011 első negyedévében a profesia.sk portálon 378 osztrák és 443 német munkaajánlatot tettünk közzé, ami az elmúlt években a legtöbb” – közölte lapunkkal Lucia Burianová, a legnagyobb szlovákiai állásközvetítő portál PR-menedzsere.

Az osztrák és német munkáltatók főleg diplomás szakembereket keresnek. Az alapfokú végzettséggel rendelkező álláskeresők számára minimális ajánlat van. „Ausztriába főleg szakképzett, műszaki végzettséggel rendelkező munkavállalókat keresnek, a 2011-es álláshirdetések 69 százaléka ilyen volt. Ide sorolhatjuk a mérnököket, a lakberendezőket vagy az informatikusokat” – állítja Burianová. Az ajánlatok 16 százaléka menedzseri pozíciókat hirdetett.

Ellentétben Ausztriával, Németországban inkább szakmunkásokat keresnek, rendkívül sok lehetőséget kínál például a vendéglátóipar. Aki pincérként, szakácsként, takarítóként vagy kőművesként akar elhelyezkedni, inkább a német ajánlatok közt keresgéljen. „Emellett német cégek is érdeklődnek a műszaki diplomás szlovák állampolgárok iránt” – mondta Burianová.

Összességében elmondható, hogy az informatikusoknak, a pincéreknek és a szakácsoknak van a legnagyobb esélyük arra, hogy elhelyezkednek a két ország valamelyikében. Továbbá számos szociális és egészségügyi intézmény is keres alkalmazottakat.

Azokból az adatokból, amelyeket a profesia.sk honlapon munkát kereső személyek adtak meg, kiderül, hogy külföldön több férfi, mint nő próbál állást találni. Az osztrák munkahelyekre jelentkezők 65 százaléka férfi, 35 százaléka nő. A németországi állások esetében ez a különbség még jelentősebb, az arány 75:25. A profesia.sk szerint ez főleg azzal van összefüggésben, hogy Németország távolabb van, ezért aki ott akar dolgozni, annak rendszerint ott is kell élnie, s a kiköltözésre a férfiak hajlandóak gyakrabban. A külföldi állások iránt érdeklődők többségének középiskolai végzettsége van (a leggyakoribb: gimnázium érettségivel). A második legnépesebb csoportba a nem érettségizett szakmunkások tartoznak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?