MÓZES SZABOLCSPozsony. Tudni szeretné, mennyit keres régiójának megyeelnöke, milyen jutalmakat kapnak a megyei képviselők, vagy hogy milyen egyéb bevételeik voltak a vezető tisztségviselőknek?
Titkolják a megyei vezetők vagyonát
MÓZES SZABOLCS
Pozsony. Tudni szeretné, mennyit keres régiójának megyeelnöke, milyen jutalmakat kapnak a megyei képviselők, vagy hogy milyen egyéb bevételeik voltak a vezető tisztségviselőknek? Ha Nyitra vagy Kassa megyében él, szerencséje van, ha a többi régió valamelyikében, valószínűleg nem fogja megtudni.
A megyei önkormányzati testületek ugyanis nagyrészt sajátságosan értelmezik a jogszabályokat: úgy érzik, rájuk nem vonatkozik a törvény. Nincsenek is annyira szem előtt: ha egy parlamenti képviselő vagy miniszter nem adja le időben a vagyonbevallását, szinte biztos, hogy ezt megtudja a közvélemény, ám a megyei illetékesek ritkábban kerülnek reflektorfénybe.
„A szavazók a megyei választások előtt nem juthatnak hozzá a regionális tisztviselőkkel kapcsolatos adatokhoz” – írta weboldalán Miroslav Beblavý (SDKÚ), a parlament összeférhetetlenségi bizottságának elnöke, aki a hiányosságra felhívta a figyelmet. A legslendriánabb a Trencsén megyei önkormányzat volt: itt semmiféle adat nem került nyilvánosságra. A dél-szlovákiai regionális önkormányzatok közül Kassa, valamint Nyitra megyében minden információt megtalál az érdeklődő, Pozsony, Nagyszombat, valamint Besztercebánya megyében a képviselők és a megyei vezetők titkolják azt, amire talán a legtöbben lennének kíváncsiak. Nem nyilvános tehát Pavol Frešo (SDKÚ) pozsonyi, Tibor Mikuš (független) nagyszombati és Vladimír Maňka (Smer) besztercebányai megyelnök éves bevételeinek nagysága sem.
Az adatokhoz egyébként sem könnyű hozzáférni, szinte mindegyik önkormányzat honlapján sokperces keresgélés után talál csak rá az érdeklődő – van, hogy a kulcsszavak alapján történő keresés sem segít. Ami pedig a számokat illeti (már ahol tudni lehet): Milan Belica, Nyitra megye elnöke tavaly 36 800 euró keresett, kassai kollégája 27 939 eurót. A megyei képviselők jutalma – ők nem fizetést kapnak – régiónként változó: évi 3–8 ezer euró körül mozog, attól is függően, betöltenek-e bizottsági elnöki posztot, illetve milyen lelkiismeretesen látogatták a testületi üléseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.