<div>Populistának tartják a kormány tervezett jóléti intézkedéscsomagját a munkáltatók és a vállalkozók. Úgy vélik, a tervezett intézkedések negatívumait a lakosság is megérzi. A munkaügyi minisztérium azt ígéri, egyeztet velük. </div><div> </div>
Tiltakozás a jóléti csomag ellen
Pozsony |
Elfogadhatatlannak tartja a Munkavállalók Országos Szövetsége (AZZZ) és a Munkavállalók Országos Uniója (RÚZ), hogy a kormány által tervezett újabb szociális csomagról a sajtóból értesüljenek, miközben rendszeresen részt vesznek a háromoldalú érdekegyeztető tanácson. „Abszurdum, hogy a munka törvénykönyve tervezett módosításáról a pódiumról szerzünk tudomást. Kulcskérdésekben csak formális a szociális párbeszéd, a minimálbér emelésénél is csak statisztálunk” – állítja Ľuboš Sirota, a RÚZ alelnöke. Megérzi a lakosság Rastislav Machunka, az AZZZ alelnöke szerint néhány beharangozott intézkedés, mint például a minimálbér emelése, az éjszakai és a hétvégi munka, valamint az ünnepnapok után járó bérpótlék emelése, a 10 napos apasági szabadság és a 13. fizetés bevezetése, jelentősen megemeli a vállalkozók költségét, amit áremelés formájában a lakosság is megérez. Drágulhat például a pékáru, hiszen ezen termékek jelentős része éjjel készül. A munkáltatók szerint a vállalkozói környezet most akkor romlana Szlovákiában, amikor dübörög a gazdaság. Leszögezték, ha a kormány nem változtat a velük folytatott kommunikációján, készek távol maradni a háromoldalú érdekegyeztető tanácstól. Ján Richter (Smer) munkaügyi miniszter azt állítja, egyelőre minden nyitott. A javaslatokat előbb elemzik, és minden érintett féllel egyeztetnek. Richter szerint első lépésben a kormánypártoknak kell megállapodniuk a szociális csomag végleges tartalmáról. Ellenzik a béremelést A munkáltatókhoz hasonlóan a vállalkozók kétharmada szintén populistának tartja a kormány tervezett szociális csomagját, mely bár növelheti a kabinet népszerűségét, de a lakosságnak vajmi keveset ad – derül ki a Szlovákiai Vállalkozói Szövetség (PAS) által készített felmérésből. A 150 megkérdezett vállalkozó 51,3%-a szerint a jóléti intézkedések ártanak a gazdaságnak, mert művileg beavatkoznak a piacgazdasági viszonyokba. A felmérés alapján a vállalkozók 62%-a elutasítja, hogy a minimálbér megközelítse az 500 eurót. „Az ilyen ütemű emelést azért ellenzik, mert kiszámíthatatlan, nem lehet előre tervezni, az alulképzett munkaerőt pedig versenyképtelenné teszi” – magyarázta Peter Kremský, a PAS elnöke. Kremský szerint a vállalkozók 65,3%-a ellenzi a kötelező 13. fizetés bevezetését is, mert szerintük ha mindenkinek járna a13. bér, akkor a munkavállalókat kevésbé tudnák motiválni. Pozitívumok is vannak A PAS támogatja a külföldi munkaerődömping visszaszorítását, és pozitív a fogadtatása annak a javaslatnak is, mely szerint emelnék az adómentes alap összegét. A vállalkozók megosztottak az éjszakai, a hétvégi és az ünnepnapokért járó bérpótlék emelésében, 60%-uk támogatja, 40%-uk ellenzi. Megosztottak a 10 napos apasági szabadság kérdésében is, a vállalkozók szerint ezt a költséget a Szociális Biztosítónak kellene megtérítenie, nem nekik. (sita, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.