<p>Bár a fiatal, kezdő sofőrök tartoznak a közúti közlekedés résztvevőinek legveszélyeztetettebb csoportjába, egy törvény sem gondol rájuk.</p>
Tesztekre küldenék a fiatal, kezdő sofőröket
Nem kell járniuk pszichológiai tesztelésekre, speciális oktatásokra, különösebb korlátozások sem vonatkoznak rájuk. Ennek eredménye aztán a kezdő sofőrök okozta sok baleset.
Tavaly a 24 évesnél fiatalabb sofőrök több mint 2800 közúti balesetet okoztak. Ezek a karambolok nemegyszer tragédiával végződtek, ugyanúgy, mint a múlt heti baleset Dubovány községben, ahol egy 19 éves sofőr gázolt el két 12 éves kislányt.
Rosszul működő rendszer
Szakértők szerint az egész oktatási rendszer módosítására lenne szükség – be kellene vezetni a közúti szabályok oktatását az iskolákban, javítani kellene az autósiskolák tanítási módszerén, módosítani kellene néhány előírást, szigorítani kellene az ellenőrzéseket, de nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a megelőzésre is.
„Köztudott, hogy a fiatal sofőrök tartoznak a legkockázatosabb csoportba, de nem szentelnek nekik kellő figyelmet. Az európai országok többségében speciális pszichológiai tesztelésen kell átesniük a kezdő sofőröknek, nálunk viszont nem” – mondta a Pravda napilapnak Karol Kleinmann közlekedési pszichológus.
Csak kevesen elővigyázatosak
A fiatalok alapmagatartásához tartozik, hogy úgy gondolják, minden helyeztet kellőképp tudnak kezelni, semmitől sem riadnak vissza, úgy vezetnek, mintha versenypályán lennének, nincs felelősségtudatuk. S ezek a fiatalok okozzák a legtragikusabb baleseteket. Természetesen vannak olyanok is, akik tudatosítják, milyen veszélyes lehet a kockázatos vezetés, ezért inkább betartják a közúti szabályokat.
Az Európai Bizottság nemrég elkészített felméréséből kiderül, hogy minden halott fiatal sofőrre 1,3 további haláleset jut – utastárs, gyalogos, kerékpározó, vagy másik sofőr.
Gustáv Kasanický, a közúti balesetek elemzéséért felelős európai szövetség elnöke a közúti szabályok oktatásának hiányos voltában látja a legnagyobb kivetnivalót. „Az utakra most engedjük azokat a sofőröket, akik abban az időszakban jártak iskolába, amikor már nem volt kötelező a közúti szabályok oktatása” – mondta Kasanický. Az autósiskolák oktatási rendszerét is hiányosnak nevezte, de emlékeztetett arra is, hogy a szlovákiai úthálózat silány állapotban van. „A kialakult helyzetért gyakran hibáztatják a rendőröket, de a rendszer teljes egészében hiányos” – mondta.
További részletek nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.