Teljes a káosz az oktatásügyi minisztériumban

Pozsony |

<p>Az oktatásügyi minisztérium nem tudja, hány iskolában tanítanak alternatív oktatási program alapján s milyen eredménnyel, mégha ezeket maga a tárca hagyja is jóvá – derült ki azután, hogy a Konzervatív Intézet (KI) kikérte a tárcától ezen programok listáját.</p>

A közoktatási törvény, egyéb jogszabályok és rendelet ugyanakkor előírják a minisztériumnak, hogy figyelje és folyamatosan értékelje ki az alternatív programok eredményességét. Az ilyen oktatási programok alapján több tucat hazai, elsősorban szlovák tannyelvű alapiskolában folyik a tanítás, a legismertebbek közé a Waldorf- vagy a Montessori-féle iskolák tartoznak. Több ilyen típusú intézmény szellemiségét maguk a pedagógiai szakemberek is megkérdőjelezik, többek között ezért is kellene ezeket figyelnie és értékelnie a szaktárcának. A jó eredményt elérő alternatív oktatási programokat viszont fel kellene ajánlania a minisztériumnak a többi pedagógus és iskola számára is.
Ez az elmélet, a gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a programokat kísérleti felhasználásra jóváhagyó minisztérium nem tudja, mit és mikor hagyott jóvá, az eredményességről nem is beszélve. A KI hónapokkal ezelőtt az 1995 és 2009 között elfogadott alternatív programokat kérte ki a tárcától, mivel szakmai konferenciát kívánt róluk szervezni. „A minisztérium válasza megdöbbentő volt. Nemcsak azt nem tudta, mely projektek sikeresek, de azt sem, hogy mit hagyott jóvá és ezek milyen fázisban vannak“ – figyelmeztetett Zuzana Humajová, a KI oktatási szakértője. Humajová szerint nem csak a jelenlegi tárcavezetés felelős ezért a helyzetért, az eddigi miniszterek sem tettek eleget a törvényben előírt kötelességüknek. „Ezzel azoknak a pedagógusoknak az igyekezete, akik változtatni akartak a rendszeren és valami újjal próbálkoztak, fölöslegessé vált“ – fejtette ki Humajová.
Nemcsak a tárca,hanema hozzá tartozó Akkreditációs Bizottság sem áll feladata magaslatán. A bizottságnak elképzelése sincs arról, hány szlovákiai főiskola végez kihelyezett képzést Csehországban. Ez azután derült ki, hogy a cseheknél diplomagyártási botrány pattant ki, amelyben a helyi szervek gyanúja szerint egyes szlovákiai magánfőiskolák csehországi „kirendeltségei“ is sárosak – név szerint a pozsonyi székhelyű jogi főiskola és a diószegi főiskola.
Eddig az Akkreditációs Bizottság abban a hiszemben élt, hogy csak négy hazai egyetem folytat a szomszédos államban kihelyezett képzést. A cseh partnerintézmény kérése közben a bizottság rájött, a hatályos főiskolai törvénynemtartalmazza a kihelyezett képzéssel kapcsolatos jogi kifejezéseket, a bizottság pedig nem figyeli, egyetemeink milyen tevékenységet folytatnak más országokban. „Lehet, hogy a mi nyilvántartásaink nem teljesek“–ismerte be ĽuborFišera ,a bizottság elnöke. (MSz, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?