Az orvosok után az iskolaügyben tevékenykedők is úgy döntöttek, eljött az ideje, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra. Az Oktatási Szakszervezet kedden sztrájkkészültséget hirdetett.
Sztrájkkészültségbe lépett az oktatási szakszervezet
A szakszervezet által hirdetett sztrájkkészültség célja, hogy rámutassanak a szlovák iskolaügy finanszírozásának hiányosságaira, és megmutassák a munkavállalók elszántságát, hogy azok a szakszervezettel karöltve, szükség esetén akár kényszerítő eszközökhöz folyamodjanak. Erről az Oktatási Szakszervezet elnöke, Pavel Ondek tájékoztatott.
„A szakszervezet, az oktatási minisztérium és a pénzügyminisztérium képviselői közötti többszöri tárgyalás ellenére a mai napig nem született megállapodás a követeléseink teljesítéséről, amelyekre tiltakozással is felhívtuk a figyelmet, amikor gyásznapot hirdettünk az iskolákban” - mondta a szakszervezeti elnök.
Egyik követelésük, hogy 2025-ban és 2026-ban is legalább tíz százalékkal emeljék minden iskolai dolgozó bérét.
Tomáš Drucker oktatási miniszter a sztrájkkészültség bejelentésére reagálva ismételten kijelentette, hogy a jövő évben összejöhet az oktatásban dolgozók bérének valorizációja.
Ez a becslések alapján körülbelül öt-hét százalékos emelést jelentene.
A hét százalékos béremelés éves szinten körülbelül 380 millió eurós többletköltséget eredményezne.
„Ez nem kevés. Ehhez további konszolidációs intézkedésekre lesz szükség az állam részéről. Úgy gondolom, hogy 2025-ben a minisztériumon belüli átcsoportosítással körülbelül 90-95 millió eurós forrást tudunk teremteni a bérek valorizációjára” – mondta a miniszter, hozzátéve:
„Amennyiben 2025-ben megállapodás születik a valorizációról, ezek a változások a következő évek költségvetési követelményeiben is tükröződni fognak, ami további tárgyalásokat igényel a pénzügyminisztérium szintjén, illetve a koalíción belül.”
A szakszervezet már jelezte, hogy a sztrájkkészültség valóban sztrájkba torkollik-e az a további kormánnyal folytatott tárgyalásokon múlik.
A sztrájkkészültség elsősorban jelzésértékű: nincs jogilag definiálva mit is jelent ez. Vagyis nincs meghatározva például, hogy meddig tarthat, illetve az sem, hogy tényleges sztrájk követi szükségszerűen.
A gyakorlatban bevett eszközről van viszont szó, amit az alkalmazottak képviselői rendszerint nyomásgyakorlásként alkamaznak, hogy felhívják a figyelmet követeléseikre, és egyértelműen jelezzék, készek a munkabeszüntetésre.
Az Oktatási Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta, hogy a sztrájkkészültség kihirdetésére azért volt szükség, hogy a kormány tudatosítsa a szakszervezet követelései valóban égetőek.
„Szeretnénk elérni, hogy a kormányprogramban tett ígéreteket betartsák.
Egyértelműen deklarálták, hogy sor kerül az oktatásügyben dolgozók fizetésének emelésére.
Ez viszont eddig nem történt meg”
– fogalmazott Ondek.
„A kormány biztosítja a pedagógusok és szakmai alkalmazottak éves béremelését, valamint javítja az iskolák nem pedagógiai dolgozóinak javadalmazását. Anyagi és nem anyagi forrásokat hoz létre a tanárhiány valamint a hiányzó specializációk kezelésére, és olyan intézkedéseket támogat, amelyek vonzóbbá teszik az oktatásügyben végzett munkát.”
(Kormányprogram, 41. oldal)
Azzal kapcsolatban, hogy meddig tarthat a kihirdetett sztrájkkészültség, annyit mondott el a szakszervezet elnöke, hogy határidőként a kormánnyal folytatott tárgyalások végét jelölték meg. Azt is megtudtuk:
A szakszervezet abban az esetben szólítaná fel tényleges tüntetésre vagy sztrájkra a pedagógusokat és nem pedagógiai alkalmazottakat, amennyiben a követeléseik a tárgyalások végeztével sem teljesülnek.
„Nyitottak vagyunk az egyeztetésre” – tette hozzá Ondek.
Elmondása alapján az oktatási minisztérium minden kérésükre tekintettel van, pozitívan viszonyul hozzájuk, de a tárca nem rendelkezik elegendő anyagi forrással, hogy mindent lefedjen önerőből.
Tomáš Drucker december 4-én úgy nyilatkozott, hogy a tanárok béremelése januárban nem reális, azonban a tárca tartalékaiból biztosítaná a pedagógusbérek valorizációját a jövő évben. De ez nem váltja ki a pedagógustársadalom elvárásait, ehhez az állami költségvetésből származó forrásokat kellene növelni.
Egy pályakezdő tanár bruttó 1200 eurót keres, ez pedig nem túl motiváló egy egyetemi diplomát – és specifikus készségeket – igénylő szakma esetében.
Ezért kevés a pedagógusok száma, főleg Pozsony megyében
– véli az oktatási szakszervezet elnöke, hozzátéve, hogy az előrejelzések szerint a következő tanévben közel 2000 tanár hiányozhat a rendszerből.
Automatikusan növekedő bérezést akarnak
A szakszervezet egyértelműen amellett van, hogy a kormány törvényben rögzítse, hogyan növekedik az oktatási dolgozók fizetése az évek során. Vagyis egy a bérnövekedést automatizáló rendszer bevezetését szorgalmazzák.
A kollektív tárgyalások miatt, Ondek úgy látja, jelenleg egy piacra emlékeztet a helyzet: évente alkudozni kell, hogy mi fér bele az állami költségvetésbe, de a szakszervezet kiindulópontja nem lehet más, mint az oktatás működésének biztosítása, sőt javítása. És végeredményben ez lenne mindenki érdeke.
Ha automatizált lenne a bérezési rendszer, akkor ez másként működne
– hangsúlyozta Ondek.
Ez csak úgy valósulhat meg, ha Drucker hatással tud lenni a koalíciós tanácsra, és kormányszinten támogatják a szakszervezet javaslatát.
Az SZMPSZ szerint jogosak a követelések
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke, Fekete Irén lapunknak elmondta, hogy időszerűnek és jogosnak tartják a követeléseket.
Az a véleményünk, hogy az állami költségvetésből az oktatásra fordított források növelése szükségszerű
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az SZMPSZ véleménye szerint az oktatásban dolgozók anyagi megbecsülése nem elégséges.
Fekete Irén kiemelte, hogy a pedagógusok motiválása miatt is nagyon fontos lenne a béremelés, hiszen egyre kevesebben érdeklődnek a tanári pálya iránt, de a nem pedagógia alkalmazottak, például az iskolai szakácsok, takarítók bérezése sem megfelelő.
Az oktatási szakszervezettel való együttműködést ezen a téren nem tartja kizártnak. Az elnökséggel mérlegelik, hogy milyen módon tudnak a pedagógusok mellé állni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.