Tandíj és nagyobb önállóság jön

Pozsony |

<p>Szabadabban meghatározott követelményeket, szorosabb kapcsolatot a gyakorlattal és több pénzt ígér a felsőoktatásnak az oktatási minisztérium fejlesztési programja, amely nyitva hagyja a lehetőséget a tandíj bevezetésére nappali képzésen is.</p>

Az oktatási minisztérium nagyobb autonómiát és több pénzt is ígér a felsőoktatási intézményeknek amellett, hogy teljesen átalakítaná az értékelési rendszert. „A felsőoktatás magas színvonalának szavatolása alapvető változáson esne át, a tanulmányi programok szakfelelőseit és az ő tudományos munkájukat belső ellenőrzési rendszer váltja fel, és megszűnik a komplex akkreditáció” – tájékoztatott tegnap a minisztérium. A komplex akkreditáció főleg a kisebb egyetemeknek jelentett viszonylag komoly terhet, például korábban a komáromi Selye János Egyetem is veszélybe került, mivel nem teljesítette a központi követelményeket.

A Peter Plavčan oktatási miniszter tanácsadói csoportja által kidolgozott dokumentum kettős módon kívánja biztosítani a felsőoktatás színvonalát: a belső ellenőrzési rendszer és a külső ellenőrzés kombinációjával. „A fő változás abban rejlik, hogy a belső minőségbiztosítási rendszer betartását ellenőrizné az akkreditációs bizottság” – magyarázta lapunknak az új minőségbiztosítás lényegét Bárczi Zsófia, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja. Szerinte sok olyan nagy nevű egyetem van, amely ezen az elven működik, ahol az akkreditációs bizottság nem elvont, központilag felállított normákat ellenőriz, hanem azt nézi, hogy az intézmény betartja-e a belső, saját követelményeit. Elismeri ugyanakkor, hogy ez a rendszer nagyobb színvonalbeli különbségeket eredményezhet az iskolák között.

A minisztérium által vitára bocsátott dokumentum ígéretet tesz arra is, hogy nőni fog a felsőoktatás anyagi támogatása. „A pénzügyi források volumenét az OECD-tagállamok átlagának szintjére növeli, egyben segíti a főiskolákat saját források keresésében” – áll a dokumentumban. Az anyag szerint az egyetemeknek lehetőségük lenne tandíjat szedni azoktól a diákoktól, akik kívül esnek az állami finanszírozási kereten. „A társadalom lehetőségeit figyelembe véve vitát kell nyitni a tanulmányok díjkötelessé tételéről a közpénzek által meghatározott limiten felüli diákok esetében” – áll a dokumentumban. Az állam tehát megszabná, hogy mennyi diák képzését finanszírozza, ezen felül az iskola csak akkor vehet fel több hallgatót, ha tandíjat fizettet velük. „Mérlegelni kell, hogy hozzájárul-e a felsőoktatási képzés elérhetőségéhez, ha a főiskola tandíjas diákokat vehetne fel” – vélik a miniszter tanácsadói.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?