ÖSSZEFOGLALÓPozsony. A legnagyobb élelmiszer-ipari cégek és üzletláncok alig egy hónap múlva az üzleteik bejáratánál és az internetes honlapjukon is kötelesek lesznek tudatni, hogy hány százaléknyi hazai árut kínálnak.
Szükségtelen információ a vevőnek
ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. A legnagyobb élelmiszer-ipari cégek és üzletláncok alig egy hónap múlva az üzleteik bejáratánál és az internetes honlapjukon is kötelesek lesznek tudatni, hogy hány százaléknyi hazai árut kínálnak. A földművelésügyi tárca az érintett üzletekről szóló adatot már közzétette a honlapján, és augusztus végén ezt az üzleteknek is megküldte. A listán szereplő 61 vállalkozásnak most legfeljebb 30 napja marad arra, hogy a megadott mutatót elhelyezze üzletei bejáratánál, ellenkező esetben akár 100 ezer eurós büntetésre is számíthatnak.
Simon Zsolt, a Híd alelnöke már korábban felhívta a figyelmet ara, hogy továbbra sincs meghatározva, pontosan mi számít hazai terméknek. Jelenleg annak tekintik azt is, amit a boltok szlovákiai importőröktől vásárolnak, és ilyenek a Szlovákiában átcsomagolt termékek is. A lista nem is azt veszi figyelembe, hogy az adott üzletben hány százaléknyi hazai eredetű termék található, hanem azt, hogy az üzlet forgalmának hány százalékát teszik ki a szlovákiai élelmiszerek. „A vásárlók számára ennek az adatnak nincs jelentősége” – vallja Jarmila Halgašová, a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara ügyvezető igazgatója, aki szerint nem lehet felbecsülni, milyen a hazai eredetű élelmiszerek aránya az adott üzletben.
A földművelésügyi tárca által közzétett listának egyéb súlyos hiányosságai is vannak. A lista elején található Lévai Tejfeldolgozó, a pozsonyi Rajo vagy az érsekújvári Novofruct például csak azért szerepel előkelő helyen, mivel a céges üzleteiben a saját termékeit árusítja. A listán csak 61 társaság szerepel, miközben 140 olyan élelmiszer-kereskedő található, amelyeknek a törvény szerint közzé kellene tenni a hazai élelmiszerek arányát. A parlament által tavasszal elfogadott élelmiszertörvény-módosítás szerint ugyanis ez a kötelesség az évi 10 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolító üzletláncokat és élelmiszer-ipari cégeket érinti. A földművelésügyi tárca azzal védekezik, hogy az említett 140 cégből 40 nem kereskedik élelmiszerrel. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.