Őry Péter, a Magyar Szövetség alelnöke és Agócs Gergely elnökségi tag
Szövetség: a civiltörvény elfogadása maga a káosz, árt a helyi közösségeknek

Károsnak tartja a civil szervezetekről szóló törvény jelenleg tárgyalt módosítását a Magyar Szövetség. Habár a jogszabály még a plénum előtt van, a végső változata tehát szerdán délután még nem ismert, de a párt szerint így is sokat árthat a helyi közösségeknek.
A civil szervezetekről szóló törvény módosítása a Magyar Szövetség szerint csak káoszt hoz a szervezetek életébe, és ezzel a helyi közösségek helyzetét is megnehezíti. Őry Péter alelnök, Csallóközcsütörtök polgármestere kifogásolta, hogy jelenleg azt sem lehet tudni, hogy mit fogadnak majd el végül a képviselők.
„A tervezetet már egy éve benyújtották az SNS-es képviselők, több komoly változás is volt benne, de most senki nem tudja, milyen lesz a végső változat” – kifogásolta Őry. Szerinte a kormánykoalíció, amely a jogszabály elfogadását erőlteti, olyan légkört teremt ezzel, amely árt a helyi közösségeknek.
A helyi közösségek életét civil szervezetek szervezik, ilyenek az önkéntes tűzoltók, a helyi sportklubok, a kulturális szervezetek, köztük a Csemadok is, ezeknek a munkáját nehezíti meg ez a jogszabály
– magyarázta az alelnök.
Ellehetetleníti a helyi önkéntes munkát
Agócs Gergely elnökségi tag, Királyrév polgármestere szerint az önkéntes munkához való kedvet veszik el az emberektől a módosítással.
A helyi civil szervezeteket aktív emberek vezetik, akikből egyre kevesebb van, ha újabb adminisztrációs terheket tesznek rájuk, akkor teljesen elmegy a kedvük ettől a munkától
– jelentette ki Agócs.
A Szövetség szerint felesleges az információs törvény alkalmazása a civilszervezetekre, mivel a közpénzből kapott támogatásaikkal egyébként is el kell számolniuk annak az intézménynek, akitől a támogatást kapták. „A szerződések nyilvánosak, az infótörvény alapján pedig az elszámolás kikérhető az adományozó szervezettől” – magyarázta Őry.
Agócs szerint az SNS és a kulturális minisztérium inkább azzal foglalkozhatna, hogy a kulturális szervezetek támogatási programjait időben lebonyolítsák.
„Késnek a Művészeti Alap támogatásai, késnek a Kultminor támogatásai, a szervezetek még mindig nem tudják, miből gazdálkodhatnak a következő hónapokban” – mondta Agócs.
Sok a változás a tervezetben
A második olvasatban elfogadott törvénytervezet valóban még csak nyomokban sem emlékeztet arra a dokumentumra, melyet az SNS képviselői tavaly tavasszal megismertettek a nyilvánossággal. A Szlovák Nemzeti Párt képviselői előzetesen azt szerették volna elérni, hogy a külföldről támogatott civil szervezetek a bevételeik bevallása után kötelezően nevet is változtassanak – az uniós szervek jelzései után azonban őszre a kormánykoalíció már elállt ettől a tervtől. Helyette a „lobbitevékenység” szabályozása került előtérbe, a szervezeteknek negyedéves beszámolókban kellett volna felsorolniuk, milyen módon befolyásolták a közszereplőket. Az elképzelések kapcsán ütköztek egymással a koalíciós partnerek elképzelései.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.