<p>Precedens értékű ítéletet hozott a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság a meleg párok ügyében: olasz párok által indított perben kimondta, hogy Olaszország megsérti az emberi jogokat azáltal, hogy nem teszi lehetővé a hivatalos párkapcsolatot melegek számára. </p>
Szlovákiára is érvényes lesz a strasbourgi bíróság ítélete
Az Emberi Jogi Bíróság az Oliari kontra Olaszország perben hozott ítéletet, amelyben három meleg pár perelte az államot azért, mert szerintük megsérti az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkelyét, amely kimondja a magánélet és a család védelmét azzal, hogy nem teszi számukra lehetővé a tartós és stabil partnerkapcsolatuk semmilyen jogi formában történő legalizálását. A strasbourgi bíróság szerint a „tényleges partnerkapcsolatuk a családi élet fogalmába tartozik”, amely az egyezmény védelme alá esik.
Az ítélet kötelez
Petőcz Kálmán emberi jogi szakértő szerint a bíróság ítélete az Európa Tanács valamennyi tagállamára, így Szlovákiára nézve is kötelező, de nem következik belőle, hogy azonnal törvényt kell hozni a melegek párkapcsolatáról. „Az ítélet azt jelenti, hogy ha Szlovákiában elindítanak egy hasonló pert, akkor szlovák bíróság már nem hozhat más ítéletet – magyarázta lapunknak a strasbourgi írtélet jelentőségét Petőcz. – Ha nem lenne ez a döntés, akkor ha valaki el is jutott volna a szlovák Alkotmánybíróságig – ismerve a bíróság ítélkezési gyakorlatát – valamilyen homályos döntésre számíthatott volna. Így most már a szlovák bíróság sem mondhat mást.” A döntés azt is jelenti, hogy a szlovák jogrend nincs összhangban az európai emberi jogi egyezménnyel. „A szlovák jogrend ugyan több más területen sincs összhangban az egyezménnyel, de ezt egy bíróságnak ki kell mondania” – véli a szakember.
Az igazságügy óvatos
Az igazságügyi minisztérium nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy ők nem kezdeményezik-e a melegek regisztrált partnerségét lehetővé tevő jogszabály megalkotását. A strasbourgi ítéletet is óvatosabban magyarázzák.
Marica Pirošíková, aki Szlovákiát képviseli az emberi jogi bíróság előtt, figyelmeztet, hogy az ítélet csak jogerőre emelkedés után válik kötelező érvényűvé. „Egyelőre csak a héttagú tanács ítéletéről beszélünk, amely még nem jogerős – írta lapunknak Pirošíková. – Az olasz kormány még kérheti, hogy az ügyet vizsgálja meg a 17 tagú nagytanács is.” Ugyanakkor szerinte figyelembe kell venni azt is, hogy az olasz és a szlovák helyzet nem teljesen azonos.
Hatni a közvéleményre
A szlovák kormány és a törvényhozás azonban már így is nyomás alá helyezhető, amit melegjogi szervezetek meg is akarnak tenni. „Folytatjuk minden olyan tevékenységünket, amelyet az Élettársi kapcsolat platform keretében elkezdtünk – mondta lapunknak Martin Macko, az Inakosť melegjogi szervezet képviselője. – Elsősorban a közvéleményt szeretnénk magunk mellé állítani, de az ítélet arra buzdít, hogy jogi úton is megpróbáljuk megoldani ezt a helyzetet.” Szerinte ez a döntés igazolja a szlovák Alkotmánybíróság korábbi ítéletét, amely kihúzta a téli, családvédelmi referendum kérdései közül a regisztrált partnerségre vonatkozó kérdést.
Tervezik a politikai pártok megszólítását is, szeretnék elérni, hogy bírósági döntések nélkül is megszülessen egy törvény, amely lehetővé tenné meleg párok számára a törvényes élettársi kapcsolatot. „Egy esetleges konkrét, Szlovákia ellen hozott bírósági ítélet csorbítaná az ország hírnevét is, ezt szeretnénk megelőzni, ezért szeretnénk a változást a parlamenten keresztül elérni” – mondta lapunknak a melegjogi aktivista.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.