Szlovákiának 780 millió euró jut a React-EU csomagból

Remisova
Pozsony |

A koronavírus-járvány utáni gazdasági talpra állást elősegítő React-EU pénzügyi csomagból Szlovákiának 780 millió euró juthat. A munkáltatók és az egyéni vállalkozók minimum az idei év végig azonban még a munkahelyek megőrzése érdekében folyósított állami támogatást is igényelhetik.

„Az előzetes becslések szerint Szlovákia nagyjából 780 millió eurós uniós támogatáshoz juthat hozzá a koronavírus-járvány utáni gazdasági talpra állást elősegítő React-EU alapokból” – jelentette be a szerdai kormányülést követően a beruházásokért és régiófejlesztésért felelős miniszter, Veronika Remišová. Az EU által erre a célra elkülönített, 55 milliárd eurós pénzügyi csomag a koronavírus-válság kezelését hivatott rövid távon elősegíteni, és annak a 750 milliárd eurós pénzügyi alapnak a része, amelyről júliusban állapodtak meg a közösség tagállamainak kormány- és államfői. Az 55 milliárd eurót különböző elosztási kulcsok mentén osztják szét a tagállamok között, és valamennyi uniós tagállam részesül belőle.

„A kormány javaslata szerint a 780 millió eurós összegből 113 milliót a Hatékony közigazgatás, 449 milliót az Emberi erőforrások, 24 milliót a Rászoruló személyeket támogató, 194 milliót pedig az Integrált régiófejlesztési operatív programon keresztül folyósítunk majd. Hogy Szlovákia pontosan mekkora összeghez juthat hozzá, azt azonban csak a szétosztási kritériumok közzétételét követően mérhetjük fel”

– mondta Remišová. A tárcavezető szerint elsősorban az egészségügy, a járvány által sújtott kis- és középvállalkozások, valamint a környezetvédelmi és digitális beruházások számíthatnak támogatásokra. Előnyt élveznek majd az alaposan előkészített projektek, amit Remišová azzal magyaráz, hogy a támogatásokat 2023 végéig lehet igénybe venni.

A munkáltatók és az egyéni vállalkozók minimum az idei év végéig még egész biztosan igényelhetik a munkahelyek megőrzése érdekében folyósított állami támogatást is – az ezzel kapcsolatos javaslatra szerdán a kormány is rábólintott. Milan Krajniak munkaügyi miniszter a kormányülést követően azonban elmondta, hogy a támogatások folyósítását lehetővé tevő Elsősegély (Prvá pomoc) projekt a legnagyobb valószínűséggel jövőre is folytatódik, amit 2022 januárjától várhatóan a részmunkaidős foglalkoztatás támogatására szolgáló tartós mechanizmus, az úgynevezett kurzarbeit vált fel.

Az Elsősegély projektet a kormány eredetileg is csak addig szerette volna fenntartani, ameddig jóvá nem hagyja a részmunkaidős foglalkoztatás támogatására szolgáló mechanizmust. A projekt Krajniak szerint a vállalkozói környezet stabilizálását szolgálja, amelyet jelentős mértékben befolyásolnak olyan negatív tényezők, mint például a koronavírus-járvány egyre gyorsabb terjedése.

„A munkahelyek fenntartására az Elsősegély projekten keresztül az idei év végéig folyósított támogatások összege elérheti a 198 millió eurót, amiből 160 millió euró juthat a cégeknek az alkalmazottaik megtartására, 38 millió euró pedig az egyéni vállalkozók támogatására”

– mondta Krajniak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?