A világjárvány idején sokan – különösen a szállodai és éttermi ágazatból – más ágazatokba mentek el dolgozni, és az így keletkező munkaerőhiányt nem könnyű pótolni.
Szlovákiában egyre több a szakképzett munkaerőt igénylő betöltetlen állás
A munkapiaci helyzet mára stabilizálódott, az új alkalmazottak iránti kereslet így visszatért a világjárvány előtti szintre – derül ki a Manpower munkaerőpiaci társaság legfrissebb felméréséből. Mely ágazatokban helyezkedhetünk el a legkönnyebben?
A Manpower által megkérdezett 520 szlovákiai cégvezető 34 százaléka számol az idei harmadik negyedévben, vagyis a júliustól szeptember végéig tartó időszakban új alkalmazottak felvételével, és 22 százalékuk tervez elbocsátásokat. A Manpower által bevezetett munkaerőpiaci index – vagyis az új alkalmazottak felvételét és az elbocsátásokat tervező cégek közötti különbség – így +12 százalékponton áll. Zuzana Rumiz, a Manpower Group Slovensko vezérigazgatója szerint, az előző negyedévhez képest ez 3, az egy évvel korábbihoz viszonyítva pedig 1 százalékpontos javulás.
Hiányos képzettség
„A munkaerőpiac biztató fejleményeit azonban részben beárnyékolja az a tény, hogy azok az ágazatok, amelyeknek a leginkább szükségük lenne a foglalkoztatás megerősítésére, a szakképzett munkaerő akut hiányával küzdenek”
– mondta el Rumiz. A szlovákiai cégek 56%-a számolt be arról, hogy csak nagy nehézségekkel talál az általa megkövetelt készségekkel rendelkező munkavállalókat, 13%-uk pedig a szakképzett munkaerő akut hiányára panaszkodik. Ami a készségeket illeti, a munkáltatóknak a legnehezebb olyan alkalmazottakat találni, akik otthonosan mozognak az informatikában és adatfeldolgozásban. A felmérés szerint ezzel a vállalatok 27%-ának vannak problémái. Gondot okoz a szakképzett munkaerő felkeresése azonban a gyártásban, a logisztikában, az értékesítésben és az adminisztrációban is.
Szociális készségek
A vállalatok számára ugyanilyen nagy kihívást jelent a megfelelő szociális készségekkel rendelkező munkatársak felkutatása is.
„A szlovákiai vállalatok negyede szerint a megbízhatóság, a felelősségtudat és a fegyelem olyan tulajdonságok, amelyeket manapság nehéz megtalálni a jelöltekben. Minden negyedik cég számára nehéz jó problémamegoldó készséggel rendelkező alkalmazottakat találni, de a kreativitás, a tanuláshoz való proaktív hozzáállás, valamint az analitikus gondolkodás is a legértékesebb alkalmazotti készségek közé tartozik”
– tette hozzá a Manpower Group Slovensko vezérigazgatója. Szerinte a munkáltatók az elkövetkező időszakban ugyan több embert kívánnak felvenni, sokan azonban egyre nehezebben találnak megfelelő jelölteket az általuk meghirdetett állások betöltésére.
Segíthet az átképzés
A világjárvány idején sokan – különösen a szállodai és éttermi ágazatból – más ágazatokba mentek el dolgozni, és az így keletkező munkaerőhiányt nem könnyű pótolni. „A szakképzett munkaerő hiányával párhuzamosan a munkáltatóknak meg kell küzdeniük az infláció bérekre gyakorolt hatásával, és a munkavállalókért folyó versenyben is helyt kell állniuk. A világjárvány és az ukrajnai konfliktus ráadásul negatívan hat az ellátási láncokra, tovább növelve a bizonytalanságot. Ezért kulcsfontosságú, hogy a vállalatok minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektessenek az emberek átképzésére” – vallja Rumiz.
Látványos különbségek
Jelenleg a szolgáltatásokban (28%) és a vendéglátóiparban (24%) működő vállalkozások keresik a legtöbb alkalmazottat, de az informatikai, technológiai, távközlési, kommunikációs és médiaágazat, valamint az építőipar is egyre több munkavállalót igényel. Az előző negyedévhez képest a munkáltatók az ország minden régiójában több embert terveznek felvenni, mint amennyit elbocsátanak. A legtöbb vállalat Pozsonyban tervezi új alkalmazottak felvételét. A pozsonyi nettó munkaerőpiaci index így +19%. Szlovákia más régióiban a munkaadók ugyanakkor már kevésbé optimisták a felvételi terveket illetően. Nyugat-Szlovákiában a munkapiaci index 9, Közép-Szlovákiában csupán 1, Kelet-Szlovákiában pedig 6 százalékpont. Látványos különbségek vannak a cégek nagyságát tekintve is. Míg a nagy, több mint 250 alkalmazottat foglalkoztató cégek esetében a munkapiaci index +15 százalékpont körül mozog, a tíznél kevesebb alkalmazottat foglalkoztatók esetében ez csupán 2 százalékpont.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.