Szlovákiában a legjobb dolgozni

Pozsony |

<p>Szlovákia a világ azon országai közé tartozik, ahol a legjobbak a munkakörülmények, legalábbis az International Trade Union Confederation (ITUC) szakszervezeti konföderáció jelentése szerint.&nbsp;</p>

Az ITUC Global Rights Indexe egy ötfokozatú skála alapján osztja fel az országokat aszerint, hogy hol mennyire tartják tiszteletben a munkavállalói jogokat – az egyes a legjobb, ötös a legrosszabb. A sorrendet 97 különböző indikátornak megfelelően állították össze, és összesen 139 országot értékeltek. Az utolsó helyeken olyan országok szerepelnek, mint például a Közép-afrikai Köztársaság, Líbia, Szíria és Szudán. A helyzet ezekben az államokban különösen azért rossz, mivel a fegyveres konfliktusok miatt nincs jogbiztonság, így a munkavállalók nemzetközileg elfogadott jogai is súlyosan sérülnek. Az európaiak közül Ukrajna és Fehéroroszország kapott ötöst, sőt Ukrajna 5+ értékelést – Európából egyedül –, ami szintén a konfliktusos helyzetnek köszönhető. Vannak azonban meglepő helyezések a listán. Az élvonalban általában a fejlett európai országok szerepelnek Szlovákia mellett – mint például Svédország, Norvégia, Hollandia, de ott van például Uruguay, Togo és a Dél-afrikai Köztársaság is. Az ITUC szerint ugyanakkor néhány fejlett országban is súlyosan sérülnek a munkavállalók jogai. Az USA például négyest kapott, amivel Pakisztánnal, Mianmarral és Thaifölddel került egy szintre, de Ausztrália is csak éppen úszta meg a négyest, gyenge hármassal kénytelen beérni. Az USA-val kapcsolatban az ITUC megjegyzi, hogy szisztematikus jogsértések történnek a munkavállalói jogok területén, ráadásul az USA-ban nagy egyenlőtlenségek vannak az egyes tagállamok között abban, hogy hogyan tudják érvényesíteni kollektív jogaikat a dolgozók. A jelentés a Perzsa-öböl menti gazdag arab olajországokat is figyelmezteti: itt a migráns munkavállalókat kizárják jogaik kollektív gyakorlásából, a munkavállalók 90 százaléka pedig nem tudja jogait érvényesíteni, ez pedig kényszerfoglalkoztatáshoz vezet. A közép-európai országok közül egyedül Szlovákia kapott egyest, igaz, Ausztria nincs rajta a listán. Magyarország és Csehország kettes osztályzatot érdemelt ki, Lengyelország viszont hármast kapott. Még Oroszországban is jobb a munkavállalók helyzete, amit az ITUC kettessel jutalmazott. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?