Az idei év legértelmetlenebb bürokratikus intézkedése a méhészek azon kötelessége lett, amely alapján minden év március 1-jéig be kell jelenteniük a hivataloknak, hogy milyen útvonalon fognak migrálni a méheikkel.
Szlovák toplista az idei év legnagyobb bürokratikus képtelenségeiről
A szlovákiai vállalkozókat a hivatalok olyan adminisztratív kötelességekkel terhelik le, amelyeknek már első ránézésre sincs semmi értelmük. A Fiatal Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége idén is összegyűjtötte a legvadabbakat, és szavazással döntött arról, mit tart az év legnagyobb bürokratikus képtelenségének.
A Fiatal Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (ZMPS) által szervezett internetes szavazásba december 1. és 27. között több mint 1500-an kapcsolódtak be, akik idén 61 bürokratikus képtelenség közül választották ki a legvadabbakat.
A szavazás alapján a 2020-as év legértelmetlenebb bürokratikus intézkedése a méhészek azon kötelessége lett, amely alapján minden év március 1-jéig be kell jelenteniük a hivataloknak, hogy milyen útvonalon fognak migrálni a méheikkel az év folyamán. A méhészeknek az űrlapon meg kell adniuk a pontos helyeket és időpontokat, ami a szakemberek szerint lehetetlenség, hiszen képtelenség előre felmérni, mikor fog pontosan virágozni például a napraforgó. Márpedig, ha az előre megadott időpontok és helyszínek változnak, újabb papírmunka vár rájuk.
A bürokratikus képtelenségek versenyének második helyezettje az a paragrafus, amely megtiltja a vállalkozók hozzátartozóinak, hogy ingyen besegítsenek a vállalkozásnak.
„A jelenlegi szabályozás szerint a rokonok csak az egyéni vállalkozóknak és az egyszemélyes kft.-knek segíthetnek be szerződés nélkül. Ha a vállalkozásnak már két tulajdonosa van, például a férj és a feleség, akkor a többi családtag ingyenes besegítése már illegális munkavállalásnak számít”
– mondta el Ján Solík, a Fiatal Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének az elnöke.
A képzeletbeli dobogó harmadik helyére egy járványügyi intézkedés „küzdötte fel” magát. Eszerint a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos nyugdíjas idősáv, amely a nyugdíjasokat hivatott megvédeni attól, hogy a fiatalabb vásárlók megfertőzzék őket, azokra a kisebb üzletekre (pl. a 30 négyzetméternél kisebb pékségek, hentesüzletek) is vonatkozik, amelyekben egyébként egyszerre csak egy vásárló tartózkodhat. Emiatt ezek az üzletek a nyugdíjas idősáv alatt többnyire kongnak az ürességtől.
A Fiatal Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége által 2012-ben alapított Az év bürokratikus képtelensége díjjal a kormány és a hivatalok figyelmét szeretnék felhívni a vállalkozókat terhelő értelmetlen hivatali kötelességekre, abban bízva, hogy az érintett állami intézmények módosítanak a szabályokon. A részletes listát ezúttal is a szakmai szervezet honlapján (zmps.sk) tették közzé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.