<p>Egy kilogramm súlyú, 10x10x10 centiméter nagyságú és az utolsó csavarig szlovák gyártású – így fest az első szlovák műhold, amelyet alkotói tegnap mutattak be Pozsonyban, s amely a tervek szerint májustól fog a Föld körül keringeni.</p>
Szlovák műhold készült
Pozsony |
Belátható időn belül már Szlovákiának is lesz képviselete a világűrben: az skCUBE nevet viselő űrkocka formájában. A visegrádi országok közül Szlovákia az utolsó, amely még nem lőtt ki az űrbe műholdat. Például a magyarországi MASAT-1 műhold, amelyet 2012 februárjában juttattak az űrbe, hároméves szolgálat után 2015. január elején merült le s kezdett zuhanni a Föld felé, majd a légkörben felforrósodott és megsemmisült.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"215000","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]Jakub Kapuš, a szlovákiai műhold projektjének vezetője, a Szlovákiai Szövetség az Űrtevékenységekért (SOSA) igazgatója tegnap kijelentette, az skCUBE a szlovák mérnöki szakértelem kiváló példája. Az, hogy működőképes lesz, s feljut-e egyáltalán a világűrbe, egyelőre kérdéses. „Már az, hogy sikerült összeállítani és előkészíteni a fellövését, nagy siker. Ez az egész egy nagy kísérlet” – mondta Kapuš. A szlovák űrkocka februárban hagyja el az országot. Első állomása Hollandiában lesz, ahol egy kilövési konténerben fogják elhelyezni. Ezzel együtt küldik majd a kaliforniai Vandenberg űrállomásra, ahonnan a Falcon 9 hordozórakéta repíti májusban a világűrbe. „Még hosszú út és nagyon sok kockázat áll előttünk. Kilövése után felrobbanhat a hordozórakéta, nem biztos, hogy az űrben kitolódnak a műholdunk antennái, de ha minden jól menne, még akkor is összeütközhet más szondával, szatellittel vagy kozmikus hulladékkal” – sorolta az űrkockára váró nehézségeket Kapuš.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"215001","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]Az skCUBE elsődleges feladata az lesz, hogy mérje az elektromágneses hullámokat. A Föld körül 420–720 kilométeres magasságban fog keringeni 28 ezer km/órás sebességgel, ami annyit jelent, hogy bolygónkat körülbelül 90 perc alatt kerüli meg. Az űrkocka fedélzetén egy kamera, egy mikroszámítógép, egy kommunikációs és egy töltőrendszer kapott helyet. A műhold fejlesztési, illetve kilövési költségei körülbelül 450 ezer euróra rúgnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.