Az aláírás: a személy nevének leírása vagy az azt helyettesíthető jelrendszer. Egyedi, mely alapján az író személy azonosítható. Jogi értelemben is teljes képviseletet jelent számunkra; akár igényt tartunk valamire, akár a felelősséget vállaljuk az aláírtakért.
Szimbolikus névjegykártyánk
Alapvető szükségletünk, hogy valamilyen módon elhatároljuk, kijelöljük magunkat, meghatározzuk saját keretünket, és legyen valami, ami személyiségünket egyedivé teszi, és ez a törekvés jól megfigyelhető az aláírás esetében is. Az egészséges személyiségek aláírásában mindig fogunk találni valamilyen fogódzót, olyan rácspontokat, amelyekkel kijelöli önmaga helyét a világban, és ezeket az állandó elemekben találjuk meg. Ezek fontosak számára, ezek adják személyiségének lényegét, életnek keretét.
Aláírásunk is serdülőkortól életünk végéig változik, a személyiség fejlődésével, illetve regressziójával párhuzamosan alakul, de változása gyakran stagnálhat a kézíráshoz képest. Pontosan azért, mert a hitelesítő jellege miatt bizonyos fokú állandóságra vagyunk kényszerítve az aláírásunkat illetően, például hivatalos iratokon, bankokban stb.
A grafológus számára nagyon értékes információkat hordoz az aláírás olvashatósága, mérete, dőlése, elhelyezkedése, Az aláírás sok mindent elárul „gazdájáról”, de egyetlen aláírásból nem lehet teljes személyiségképet felállítani. Feltétlenül szükséges hozzá a kézírás vizsgálata és elemzése is. Aláírásunkban sokkal erőteljesebben érvényesül az a törekvésünk, hogy környezetünk olyannak lásson minket, amilyennek szeretnénk. A grafológiai elemzés során feltétlenül figyelembe kell venni, hogy milyen háttérből „jött” az aláírás tulajdonosa, melyen külső és belső körülmények alakíthatták tudatosan, illetve tudattalanul névjegyét. Természetesen más és más a megítélés az élet különböző területein és élethelyzeteiben jelen lévő személyiségeknél.
Az elemzéseket nagyon körültekintően kell végezni, mert más és más megítélés alá esik az aláírás az üzletembereknél, ahol a hamisítás megelőzése, illetve tárgyalási stratégiák kidolgozása a cél. Ahol „nagy pénzek” forognak, ott gyakran tudatosan dolgoznak ki a tulajdonosok maguknak bonyolult, nehezen utánozható aláírásokat és szignókat. Más a megítélés a színészek esetében, akik reflektorfényben élnek, így elfogadható a „pozitív magamutogatás”, ahol az aláírás, mintegy belépésként szolgál, és szinte leszűrhető belőle az első benyomás. A művészek, színészek, sztárok aláírásaiban jelennek meg a leggyakrabban a képi szimbólumok, melyek általában „mesterségük címereként” is szolgálnak. Politikusoknál, akik szintén reflektorfényben vannak, de tudatosan is jó benyomást kell kelteniük, szintén másképp kell értékelnünk az aláírás milyenségét. Itt lép be az aláírás-tervezés jelentősége, mely egy újszerű és nagyon izgalmas ága a grafológiának, és a későbbiekben még részletesen foglalkozunk ezzel a témával is.
Tudósok aláírása esetében a legtöbb esetben az egyszerűség, nem a „kifelé”, hanem a „befelé” a fontos – nem az ember, hanem a tudás kerül előtérbe. Itt előtérbe lép a szerénység, önmagunk vállalása, de megjelennek az akaraterő és a kitartás jelei is. Érdekes eset az orvosok aláírása, szignója, akik munkájuknak „kényszerűségből” történő gyors elvégzése, a nyugtalan életmód miatt fokozott írássebességre „kényszerülnek”, mely néha az olvashatatlanságig leegyszerűsített. Történelmi személyiségeknél: egyrészt megjelenhet a hatalomvágy, melynek különös megnyilvánulásai lehetnek, de megjelenhetnek a pátosz, az érzelmek túlsúlya, és az átszellemültség jelei is.
A szerző okleveles grafológus, grafológus szaktanácsadó, a győri S.K. Grafológiai és ĺrásszakértői Szolgáltató Iroda munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.