Szigorúbb összeférhetetlenségi jogszabály

Pozsony. Már a jövő héten megtárgyalhatja a Koalíciós Tanács az összeférhetetlenségi alkotmánytörvény tervezetét – jelentette be tegnap Daniel Lipšic igazságügyi miniszter.

Pozsony. Már a jövő héten megtárgyalhatja a Koalíciós Tanács az összeférhetetlenségi alkotmánytörvény tervezetét – jelentette be tegnap Daniel Lipšic igazságügyi miniszter.

Szavai szerint a tervezet jóval szigorúbb a ma hatályos összeférhetetlenségi törvénynél, meghosszabbítja a jogszabály hatálya eső személyek listáját, ötezertől ötmillió koronáig terjedő pénzbírságot helyez kilátásba a törvény megsértőivel szemben, különösen súlyos esetben pedig a mandátum elvesztését is jelentheti a választott képviselők számára. A törvény hatálya alá esnek majd a közjogi méltóságok – kormánytagok, parlamenti képviselők stb. – mellett a helyi és megyei önkormányzatok képviselői és a polgármesterek is.

Daniel Lipšic szerint a törvénynek ez a kitétele az egyik koalíciós pártnak is szúrja a szemét; lapunk információi szerint a törvényt előkészítő széles – ellenzéki és kormánypártok, valamint a civil szervezetek képviselőiből álló – bizottságnak a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió, valamint a Szlovákiai Városok és Falvak által delegált tagjai ellenzik, hogy a törvény vonatkozzon a helyi, illetve a megyei önkormányzatok tagjaira is. A törvény számíthat az ellenzék támogatására, Igor Federič, a parlament összeférhetetlenségi bizottságának elnöke (Smer) szerint a javaslatot megszavazzák pártjának képviselői is.

A jogszabályban meghatározott személyeknek le kell adniuk adóbevallásukat az illetékes bizottságnak, nekik és a velük egy háztartásban élőknek nyilvánosságra kell hozniuk vagyonnyilatkozatukat. A szabályozás a betöltött funkció lejárta utáni időre is vonatkozik: az érintettek egy évig nem vagy csak korlátozott mértékben vállalhatnak állást olyan vállalatoknál, melyek esetében állami támogatásról döntöttek, állami megrendelésről írtak alá szerződést velük, vagy funkciójukból adódóan hivatalos kapcsolatban álltak velük. Az igazságügyi minisztérium javaslata szerint – parlamenti elfogadása esetén – a törvény már július elsején életbe léphet. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?